Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
casa
02.04.2008 10:07

Po katastrofie CASY polecą głowy

Szef MON zapowiada konsekwencje personalne po katastrofie pod Mirosławcem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Hawałej)

*_ - Badanie przyczyn katastrofy samolotu CASA pokazało dużą skalę nonszalancji w polskich Siłach Powietrznych _- powiedział w środę minister obronyBogdan Klich. *

Minister Klich podkreśla, że będą konsekwencje personalne w związku z okolicznościami katastrofy a taka nonszalancja nie może się powtórzyć.

Do końca tygodnia maja być gotowe wnioski personalne w sprawie dymisji osób współodpowiedzialnych za niedopełnienie procedur związanych z lotem.

Komisja badająca wypadek samolotu wojskowego CASA pod Mirosławcem przedstawiła swój raport na temat przyczyn wypadku.

- _ Wszystkie systemy zarówno samolotu jak i na lotnisku były sprawne, nie było oblodzenia czy zaskakujących pilota zjawisk atmosferycznych _ - powiedział w środę przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk Zbigniew Drozdowski.

Według ustaleń komisji do katastrofy doprowadził splot wielu niekorzystnych okoliczności, m.in. niewłaściwa organizacja lotów, szkolenia lotniczego w 13 ELT, za małe doświadczenie załogi i złe warunki atmosferyczne.

Czynnikami, mającymi wpływ na katastrofę były m.in. błędy załogi i kontrolera lotów w Mirosławcu. Załoga za każdym z dwóch podejść leciała za wysoko, nie posługiwała się systemem nawigacyjnym ESR, nie obserwowała przyrządów w końcowym etapie zejścia.

Z kolei kontroler kierował samolot nieumiejętnie, m.in. polecał wypatrywać świateł pasa zamiast schodzić dalej za pomocą przyrządów.

Komisja ustaliła, że katastrofie sprzyjały: brak wyszkolenia II pilota w ciężkich warunkach atmosferycznych, brak doświadczenia dowódcy w lotach na tej wersji CASY, brak doświadczenia kontrolera w prowadzeniu samolotów innych niż Su-22, używanie przez załogę i kontrolera różnych jednostek miar.

Tagi: casa, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz