Notowania

partia
02.04.2009 06:43

PO kontra PSL. Ważą się losy dotacji dla partii

Jak wyliczył Money.pl, za te same pieniądze, można przez rok zatrudniać ponad 4,5 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Turczyk)

Dziś posłowie odrzucą projekt całkowitego zamrożenia na dwa lata budżetowych dotacji dla partii.

Przedstawiciele partii, które nie chcą zgodzić się na odcięcie strumienia pieniędzy z państwowej kasy - czyli PiS, PSL i SLD - podkreślają, że pomysł Platformy to jedynie PR-owa zagrywka pod sondażowe słupki.

Ich zdaniem planowane oszczędności - ok 85 mln zł w 2009 roku - nie miałyby praktycznie żadnego wpływu na kondycję polskich finansów. Faktycznie stanowią one zaledwie 0,03 proc. z 321 miliardów złotych, które w tym roku ma wydać budżet państwa.

Z drugiej strony jest to jednak równowartość kosztów jakie pracodawcy ponieśliby zatrudniając przez rok 1869 pracowników, zarabiających średnią krajową (3195 zł brutto) lub 4681 pracowników zarabiających pensję minimalną (1276 zł brutto).

WIĘCEJ INFORMACJI O WYNAGRODZENIACH
*Analitycy: Pensje rosną, ale coraz wolniej * Analitycy prognozują wzrost pensji w lutym 2009 roku.
*Pensje będą rosły o połowę wolniej * W tym roku pensje będą rosły - w wariancie optymistycznym - o połowę wolniej
*W 2008 roku średnia pensja urosła o 10,1 procent * w całym 2008 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 10,1 proc., a zatrudnienie o 4,8 proc.

1869
tylu pracowników zarabiających średnią pensję, mogliby przez rok zatrudniać pracodawcy, gdyby mieli do dyspozycji pieniądze zaoszczędzone na zamrożeniu dotacji dla partii

Te liczby byłyby jeszcze większe, gdyby wziąć pod uwagę, że do końca 2010 roku pomysł Platformy dałby w sumie około 200 mln zł oszczędności.

Gdyby dotacje zostały całkowicie wstrzymane, to najwięcej straciliby na tym sami autorzy tego pomysłu.

PO nie dostałaby w sumie około 70 mln złotych. Niewiele mniej straciłby główny konkurent rządzącej partii. Prawo i Sprawiedliwość musiałoby się obejść bez 65 mln złotych z państwowej kasy.

Pozostałe ugrupowania parlamentarne - czyli Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej - straciłyby po ok. 25 mln złotych.

źródło: Money.pl na podstawie danych z PKW
(dotyczy okresu za trzy kwartały 2009 i cały rok 2010)

Pomysł PO - która od dawna mówi o potrzebie zlikwidowania budżetowego finansowania partii - nie ma jednak szans. Nie poprze go bowiem koalicyjny PSL. Najważniejsi politycy tej partii uważają, że bez państwowych pieniędzy, działalność partii zostałaby sparaliżowana.

Mikrofon Money.pl
*Kłopotek: PO nas zaskoczyła. Zamrożenie dotacji nie przejdzie * - Cały czas jest szansa na kompromis, ale PO musi odpuścić sobie projekt, który został przygotowany pod publiczkę. Gdybym był złośliwy to mógłbym wskazać inne obszary, w których można szukać oszczędności. - mówi poseł PSL w rozmowie z Money.pl

Koalicyjny partner PO podkreśla, że propozycja cięć nie była konsultowana. Ludowcy są za to skłonni poprzeć konkurencyjny projekt Lewicy.

SLD jest mniej radykalny. Uważa, że dotacje powinny być jedynie ograniczone, a nie całkowicie zawieszone. A cięcia powinny być proporcjonalnie do wielkości partii.

Jeżeli projekt lewicy przejdzie - a ten scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny, bo oprócz PSL-u pomysł skłonny jest poprzeć także PiS - PO i PiS straciłyby połowę subwencji.

Mniejsze ugrupowania parlamentarne dostałyby o około 20 proc. mniej. W efekcie w tym roku zaoszczędzono by w sumie 34,7 mln złotych, a w przyszłym 46,25 mln złotych - czyli w sumie w kasie państwa zostałoby 81 mln złotych.

Raport Money.pl
*Partie zacisną pasa? Tylko PO jest "na tak" * 604 miliony złotych - tyle przeznaczono z budżetu na subwencje dla partii w ciągu ośmiu lat.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Dotacje dla partii. W czwartek głosowanie w Sejmie ]( http://news.money.pl/artykul/dotacje;dla;partii;w;czwartek;glosowanie;w;sejmie,160,0,439968.html )
Tagi: partia, giełda, wiadomości, gospodarka, porady, raport, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz