Notowania

szczyt
25.11.2008 16:49

PO: Niech rząd decyduje, kto jedzie na szczyt UE

Ruszają prace nad projektem ustawy kompetencyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Ruszają prace nad projektem ustawy kompetencyjnej. PO zaproponuje zapis przewidujący, że to rząd będzie ustalał, kto reprezentuje Polskę na spotkaniach międzynarodowych. *

Prace nad projektem nie zakończą się jednak raczej przed najbliższym szczytem UE. Tymczasem prezydent już zapowiada, że wybiera się w grudniu do Brukseli.

W myśl projektu PO, ustalanie składu polskiej delegacji byłoby wyłączną domeną rządu.

Marszałek SejmuBronisław Komorowski, który przygotowuje projekt ustawy kompetencyjnej, powiedział dziennikarzom, że będzie ona określała kompetencje najwyższych organów władzy w obszarze polityki europejskiej i zagranicznej.

Jak zaznaczył Komorowski z ustawy zasadniczej nie wynika, kto decyduje o tym, kto reprezentuje na zewnątrz nasz kraj w konkretnej sytuacji. - _ To jest materia, która może być wpisana do ustawy na zasadzie wykonania pewnego ducha konstytucji _ - ocenił marszałek.

Z kolei szef klubu PlatformyZbigniew Chlebowskipowiedział, że założenia do tej ustawy zostaną przedstawione w ciągu kilkunastu dni.

W grudniu odbędzie się kolejny unijny szczyt, na którym ma nastąpić ostateczne porozumienie w sprawie pakietu klimatyczno - energetycznego, który ma spowodować zmniejszenie emisji CO2.Prezydencki minister Mariusz Handzlik podkreśla że prezydent zapowiedział, że weźmie udział w zbliżającym się szczycie UE i że będzie miał na nim wspólne stanowisko z rządem.

W jego ocenie, po powrocie Lecha Kaczyńskiego z wizyty w Azji zapewne dojdzie do konsultacji prezydenta ze stroną rządową dotyczących szczegółów polskiego stanowiska na spotkanie przywódców państw i rządów w Brukseli.

- Jak zaznaczył, to że _ prezydent reprezentuje Polskę za granicą wynika z przepisów konstytucji _. _ Oczywiście przepisy konstytucji można zmieniać, ale takiej większości PO w Sejmie nie ma _ - dodał.

Wątpliwości co do tego kto powinien jechać na szczyt nie ma minister w Kancelarii PremieraRafał Grupiński. _ - Dla pozycji Polski w UE byłoby lepiej, gdyby polska reprezentacja na szczytach unijnych była jednoznacznie rządowa, zgodnie z konstytucją _ - powiedział.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Rząd ukrywa program szczytu UE? ]( http://news.money.pl/artykul/rzad;ukrywa;program;szczytu;ue,92,0,376156.html )
* [ Chlebowski: Premier nie powinien ustąpić ]( http://news.money.pl/artykul/chlebowski;premier;nie;powinien;ustapic,175,0,375983.html )
* [ Trybunał rozstrzygnie kto pojedzie na szczyt UE? ]( http://news.money.pl/artykul/trybunal;rozstrzygnie;kto;pojedzie;na;szczyt;ue,16,0,376080.html )

| USTAWA KOMPETENCYJNA |
| --- |
| Ustawa kompetencyjna dotycząca zasad współpracy władz w sprawach dotyczących członkostwa Polski w UE pochodzi z 2004 r. W związku z rozwiązaniami zawartymi w Traktacie Lizbońskim potrzebna jest jej nowelizacja. |

Tagi: szczyt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz