Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa
23.02.2010 19:10

PO podzielone w sprawie ustawy twórców

Twórcy kończą ustawę medialną. Na razie jest tekst roboczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W pierwszej kolejności chciałby spotkać się ze środowiskiem twórców, później - z politykami z klubów parlamentarnych.

Politycy PO, w tym również premier Donald Tusk, deklarują zainteresowanie projektem nowej ustawy medialnej, nad którym pracują środowiska twórców - dziennikarzy, ludzi kultury.

_ - Będziemy rozmawiać, będziemy czytać projekt, jeszcze rozmawiać z twórcami i naszymi ekspertami. Będziemy budować takie wspólne spojrzenie _ - powiedział Schetyna

PO chce m.in. zasięgnąć opinii, czy projekt jest zgodny z konstytucją. - _ Ten projekt to jest nowa jakość. Będziemy pytać, czy jest zgodny z już istniejącymi ustawami, z konstytucją. Musimy mieć pełną wiedzę, ale chcemy się w to zaangażować, bo wszystko, co próbuje odpolitycznić media i daje szanse, że to właśnie twórcy będą mieli na nią wpływ, a nie politycy, ma sens i chcemy się w to zaangażować _ - zadeklarował szef klubu Platformy.

Schetyna nie widzi na razie możliwości poparcia projektu,który kilka tygodni temu złożył w Sejmie klub Lewicy. Projekt zakłada likwidację abonamentu i wprowadzenie w jego miejsce finansowania TVP i Polskiego Radia z odpisu od podatku PiT i CIT. Przewiduje ponadto wprowadzenie czteroletnich, przyznawanych mediom przez KRRiT, licencji programowych.

Według szefa klubu Platformy, po rozmowach z twórcami, mogłyby się odbyć rozmowy z politykami innych klubów parlamentarnych.

W radiu TOK FM minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że jest po pierwszej lekturze projektu twórców i uważa, że nie spełnia on wymogów ustawy. - _ Oczekiwałem albo założeń do ustawy, albo projektu gotowego, który będzie od razu mógł być przedmiotem debaty, a to jest projekt, który nie spełnia warunków zarówno założeń, ale też nie spełnia warunków ustawy. W związku z tym nad nim trzeba nadal pracować _ - wyjaśnił minister.

Według Zdrojewskiego, przejrzana też musi być część finansowa projektu. - _ Zadania, które tam są określone, według mojej oceny są określone w sposób niepełny _ - ocenił.

Maciej Strzembosz z Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych powiedział, że cieszy go deklaracja Grzegorza Schetyny, który _ jest bardziej otwarty na projekt twórców niż minister Zdrojewski _.

_ - Prawdą jest, że ten projekt nie spełnia warunków ustawy, bo nie jest jeszcze projektem _ - oświadczył Strzembosz. - _ Politycy wypowiadają się na temat roboczego tekstu z wewnętrznych konsultacji Komitetu. Proszę, by ocenę, czy coś spełnia jakieś warunki, czy nie, zostawić na moment, gdy tekst będzie przyjęty przez Komitet _ - zaznaczył.

_ - Oczywiście zamierzamy stworzyć projekt ustawy - jesteśmy bliżej niż dalej _ - podkreślił Strzembosz. Według niego, jeśli w tekście twórców brakuje mechanizmów majątkowej kontroli nad mediami, to _ jest to kwestia techniczna, którą z pewnością można dodać _.

Projekt nowej ustawy medialnej, nad którą pracują środowiska twórcze, ma być gotowy na wiosnę.

Poparcie dla obywatelskiego projektu zadeklarował kilka miesięcy temu premier. Według Tuska, trzeba doprowadzić do tego, by szeroko pojęte środowiska twórcze uznały, że _ mogłyby być prawdziwymi gospodarzami mediów publicznych _.

Zmiany proponowane przez twórców Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ustawa, medialna, twórców, schetyna, zdrojewski, platforma, poparcie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz