Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Po roku rządów Merkel jest zadowolona, wyborcy mniej

0
Podziel się:

Dokładnie 12 miesięcy po powstaniu wielkiej koalicji rząd jest pełen optymizmu. Wyborcy są bardziej zachowawczy.

Po roku rządów Merkel jest zadowolona, wyborcy mniej
(PAP / EPA)
bFfdhlbF

Dokładnie 12 miesięcy po powstaniu wielkiej koalicji, kanclerz Niemiec Angela Merkel udzieliła wywiadu dla gazety „Bild Zeitung”. Jak oczekiwano, jest zadowolona z siebie. Wyborcy są innego zdania niż szefowa niemieckiego rządu.

„Wielka koalicja osiągnęła w dwanaście miesięcy więcej niż niejeden rząd przez lata”, powiedziała Merkel dziennikowi Handelsblatt. Złe wyniki, jakie uzyskały SPD oraz CDU w przeprowadzonej ankiecie, Merkel określiła jako „chwilowe”.

„W CDU nie ma skrętu w lewo”, zapewnia Merkel w odniesieniu propozycji, jaką przedstawił premier Północnej Nadrenii-Westfalii Jürgen Rüttgers odnośnie przedłużenia wypłaty zasiłku dla bezrobotnych osobom starszym.

bFfdhlbH

Rząd w skowronkach

Także minister zdrowia Ulla Schmidt uważa bilans za pozytywny i, jak powiedziała, „doświadcza w rządzie niesamowitej solidarności oraz niezłomnej chęci osiągnięcia wspólnych decyzji”.

_ Kanclerz Merkel została wybrana na następcę Gerharda Schrödera 22 września 2005 roku. _

O wielkiej koalicji pochlebnie wypowiada się również minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schäuble, który w wywiadzie dla stacji radiowej „Deutschlandfunk” powiedział jednak: „Jeśli każdy złapie się za własny nos, to będziemy mieli jeszcze lepsze wyniki".

bFfdhlbN

Lewica i prawica ramię w ramię

Zastępca przewodniczącego chadeków Wolfgang Bosbach mówił o „procesie przyzwyczajania się” pomiędzy CDU i SPD. „To był wyboisty początek, zwalczaliśmy się politycznie prawie 40 lat, dla wszystkich uczestników nadszedł proces nauki”, powiedział Bosbach w dzisiejszym „magazynie porannym" drugiego programu niemieckiej telewizji ZDF.

Przeciwnego zdania jest szef Niemieckiego Zjednoczenia Związków Zawodowych Michael Sommer: "CDU i SPD minęły się z celem postawionym przez wyborców i poruszają się w przeciwnym kierunku”.

Niemcy: rząd na czwórkę

W przeprowadzonej wśród obywateli ankiecie, za swą dotychczasową pracę Merkel otrzymała średnią ocenę 3,4. W ankiecie przeprowadzonej przez magazyn „Stern” 1 procent obywateli ocenił pracę Merkel na 6 „celująco”, 15 procent na 5 „bardzo dobrze”, 42 procent na 4 „dobrze”. Jedna czwarta obywateli (25 procent) ocenia pracę kanclerz Merkel 3 „dostateczne”, 9 procent szacuje ją na 2 „mierny". Ocenę 1 „niedostateczny” wystawiło 4 procent obywateli.

bFfdhlbO

W Bundestagu odbędzie się dziś czytanie nowego budżetu. Tradycyjnie dzień ten jest wykorzystywany przez opozycję do rozliczenia się z kursem rządu.

bFfdhlci
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)