Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ordynacja
24.07.2006 15:43

PO szuka koalicjantów do samorządów

Platforma będzie musiała zastanowić się nad szukaniem koalicjantów w wyborach samorządowych m.in. wśród takich partii, jak PSL - mówi poseł PO Sławomir Nowak. Wszystko za sprawą zmian w ordynacji samorządowej, która zwiększa szanse partii startujących z tzw. grupy list.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Kiedy przeciwnik polityczny, jakim jest dzisiaj PiS, ucieka się do takich metod jak schowanie do swojego worka wyborczego Romana Giertycha i Andrzeja Leppera, to myślę, że PO również bardzo poważnie powinna zastanowić się nad szukaniem koalicjantów m.in. wśród takich partii, jak PSL" - powiedział Nowak dziennikarzom, zapytany o możliwośc współpracy PO z PSL.

Nowak zastrzegł, że decyzja w sprawie koalicji przed wyborami samorządowymi należy do władz partii - zarządu i Rady Krajowej.

W sobotę Sejm skierował do dalszych prac w sejmowych komisjach projekt zmian w ordynacji wyborczej do samorządów, autorstwa PiS, który umożliwia komitetom wyborczym zawieranie umów w sprawie wspólnego podziału mandatów. W wyniku podpisania umowy powstawałyby tzw. grupy list. Wyniki poszczególnych komitetów (list) objętych umową byłyby sumowane, a mandaty dzielone między listy.

ZOBACZ TAKŻE:

Poseł nie chciał odpowiadać na pytania o ewentualną koalicję z SLD. "Proszę mnie zwolnić od wróżenia z fusów. Na razie jeszcze szczęśliwie tej ordynacji nie mamy. Mam nadzieję, że partie rządzące pójdą po rozum do głowy, bo dokonywanie takiego PRL- owskiego zamachu na demokrację nie powinno iść w parze z tym, o czym te partie mówiły od dłuższego czasu" - odparł Nowak.

Z kolei podczas konferencji prasowej w Poznaniu wiceszef sejmowej komisji samorządu terytorialnego Waldy Dzikowski (PO) zapowiedział, że podczas prac w komisjach Platforma będzie się starała poprawić PiS-owski projekt zmian w ordynacji samorządowej, jeśli - jak mówił - "nie da się go zablokować".

Posłowie PO zgłosili w Sejmie swój projekt nowelizacji ordynacji wyborczej do samorządów, który zakładał wprowadzenie okręgów jednomandatowych. Projekt ten został jednak odrzucony w sobotę przez Sejm.

Tagi: ordynacja, po, sld, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz