Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO też chce odebrać przywileje esbekom

0
Podziel się

Ustawą dezubekizacyjną Sejm zajmie się jednak dopiero jesienią.

PO też chce odebrać przywileje esbekom
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDZKBNgB

Złożony ponownie do Sejmu PiS-owski projekt ustawy dezubekizacyjnej przewiduje między innymi obniżenie esbeckich emerytur.

- _ Najważniejsze propozycja dotyczy właśnie obniżenia emerytur dla SB-ków. Jednak trzeba byłoby je wyliczyć od nowa _ - pisze _ Polska _.

Według nowych zapisów zatrudnienie w organach bezpieczeństwa w latach 1944-1956 nie byłoby wliczane do stażu pracy, a praca w Służbie Bezpieczeństwa lub Wojskowej Służbie Wewnętrznej od 1957 do czerwca 1989 roku traktowana byłaby jak służba z najniższym uposażeniem.

bDZKBNgD

Dzięki temu niższe byłyby też emerytury, które są wyliczane jako 40-75 procent - w zależności od lat pracy - ostatniej pensji. Według PiS w ten sam sposób powinny być obcięte renty rodzinne po komunistycznych funkcjonariuszach.

Tymczasem propozycjami PiS Sejm zajmie się najwcześniej po wakacjach. Sporo zależy od marszałka SejmuBronisława Komorowskiego z PO, który decyduje, kiedy odbywają się debaty nad poselskimi inicjatywami.

Jak powiedział _ Polsce _ wiceszef klubu parlamentarnego POGrzegorz Dolniakpoprze projekt PiS, bo co do samej idei Platfoma się z nią zgadza. Dolniak zastrzega jednak, że musi PO jeszcze dokładnie przeanalizować propozycje, by nie okazało się nagle, że zmiany będą niekonstytucyjne.

bDZKBNgJ

- _ Swoje zastrzeżenia zgłasza SLD, który już rok temu zapowiedział, że w przypadku przyjęcia projektu skieruje go do Trybunału Konstytucyjnego _- pisze _ Polska _.

bDZKBNhe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)