Notowania

donald tusk
18.05.2008 17:18

Podróż życia Tuska - teraz Chile

Premier rozpoczyna wizytę w Chile. Jutro spotka się z prezydent tego kraju, Michelle Bachelet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*PremierDonald Tuskrozpoczyna wizytę w Chile. Jutro spotka się z prezydent tego kraju, Michelle Bachelet. *

Dziś natomiast odwiedzi w Santiago de Chile miejsce przesłuchań i tortur więźniów politycznych w czasie dyktatury Augusto Pinocheta - Willę Grimaldi.

Wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf mówi, że celem wizyty premiera jest poszukiwanie strategicznego partnera w Ameryce Łacińskiej. Takim partnerem może być właśnie Chile, jako średnio zamożny kraj o sporych możliwościach importowych, dobrze zorganizowany, o stabilnej demokracji.

Ryszard Schnepf dodał, że Polska poszukuje także partnerów do inicjatyw międzynarodowych, takich jak Wspólnota dla Demokracji. W 2000 roku w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie tej inicjatywy, zainaugurowanej przez Polskę. Przyłączyło się do niej Chile i - jak mówi wiceminister - jest znakomitym partnerem. Ryszard Schnepf zwraca też uwagę na to, że oba kraje łączą historyczne doświadczenia dyktatury.

* **ZOBACZ TAKŻE: [ ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/podroz;zycia;tuska;za;1;5;miliona;zlotych,41,0,342313.html )**
* [ **Podróż życia Tuska za 1,6 mln zł** ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/podroz;zycia;tuska;za;1;5;miliona;zlotych,41,0,342313.html )
* [ **UE pomoże w walce z ubóstwem** ]( http://news.money.pl/artykul/ue;pomoze;w;walce;z;ubostwem,112,0,342896.html )

Dzisiejsza wizyta premiera w Willi Grimaldi ma być podkreśleniem tej wspólnoty doświadczeń. Posiadłość ta była używana jako więzienie przez paramilitarną policję w latach 1974-1978. W tym czasie przebywało tam około 5 tysięcy więźniów, a zamordowanych zostało 240 osób. Wśród ofiar był ojciec obecnej prezydent Michelle Bachelet. Ona sama również była więziona w czasie rządów wojskowych.

Dyktatura Augusto Pinocheta, który kierował krajem od 1973 do 1990 roku, pochłonęła ponad 3 tysiące ofiar.

Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz