Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pokojowy Nobel dla Obamy

0
Podziel się:

Prezydent USA otrzymał go za "Wizję świata bez broni nuklearnej". Świat zaskoczony.

Pokojowy Nobel dla Obamy
(PAP)

_ aktualizacja: 17:30 _

W uzasadnieniu decyzji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie norweski Komitet Noblowski podkreślił m.in. _ nadzwyczajne wysiłki _ podejmowane przez prezydenta USA w celu _ umocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami _. Świat jest bardzo zaskoczony.

_ - Wizja świata wolnego od broni nuklearnej jest potężnym bodźcem dla negocjacji w sprawie rozbrojenia i kontroli zbrojeń. Dzięki inicjatywie Obamy USA odgrywają teraz bardziej konstruktywną rolę w stawianiu czoła wielkim wyzwaniom klimatycznym, wobec których stoi świat. Demokracja i prawa człowieka mają być umocnione _uzasadniano wybór.

MOMENT OGŁOSZENIA DECYZJI NORWESKIEGO KOMITETU (AP,ang):

Pięcioosobowa komisja wybrała go spośród wyjątkowo licznych kandydatów - aż 205. Obama otrzyma medal i 1,4 miliona dolarów. Wśród faworytów obok prezydenta znaleźli się premier Zimbabwe i chiński dysydent.

Już wiadomo, że Obama przyjedzie do Oslo, by odebrać nagrodę Nobla. Będzie ona uroczyście wręczona 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Nagrody, Alfreda Nobla, w 1896 r.

OBAMA DZIĘKUJE ZA NAGRODĘ (AP, ang.)

To zaskakująca decyzja

_ - Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi USA Barackowi Obamie powinno skłonić go do zerwania z niesprawiedliwością na świecie _ - oświadczył doradca prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada.

_ - Mamy nadzieję, że (nagroda) skłoni go (prezydenta Obamę) do obrania drogi, która zaprowadzi sprawiedliwość na świecie _ - powiedział Ali Akbar Dżawanfekr. _ Nie jesteśmy przeciwni (przyznaniu pokojowego Nobla Obamie) i mamy nadzieję, że otrzymawszy tę nagrodę, zacznie on podejmować konkretne działania w celu zerwania z niesprawiedliwością na świecie _ - dodał doradca irańskiego prezydenta.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun pogratulował prezydentowi USA nagrody oceniając, że _ uosabia on nowego ducha dialogu _.

_ - Prezydent Obama uosabia nowego ducha dialogu i osobistego zaangażowania w największe problemy światowe, takie jak globalne ocieplenie, rozbrojenie nuklearne oraz ogromna rozmaitość zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego _ - napisał w oświadczeniu sekretarz generalny ONZ.

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że prezydentowi Stanów Zjednoczonych udało się w krótkim czasie nadać dialogowi międzynarodowemu nowy ton i stworzyć warunki gotowości do rozmowy.

Kanclerz Niemiec oświadczyła, że Obama _ otworzył okno nowych możliwości _. _ - Wszyscy powinniśmy go wspierać _ - powiedziała Merkel. Dodała, że wskazany przez Obamę cel - świat bez broni nukearnej - powinien zostać osiągnięty w kolejnych latach. - _ Ta nagroda powinna być bodźcem do dalszego działania, zarówno dla prezydenta, jak i dla nas wszystkich _ - powiedziała Angela Merkel.

Przed ogłoszeniem decyzji Komitetu Noblowskiego w USA nawet nie spekulowano o takiej możliwości. Rzecznik prasowy Białego Domu Robert Gibbs powiedział, że Obama z pokora przyjął wiadomość o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla. Właśnie od Gibbsa prezydent dowiedział się przez telefon, że został w piątek noblistą.

| To trzeci Nobel dla prezydenta USA |
| --- |
| Barack Obama jest 3 urzędującym prezydentem USA, który dostał Pokojowego Nobla. Pierwszym był Theodore Roosevelt, który otrzymał tę nagrodę w 1906 roku, a drugim Woodrow Wilson w 1919. Pokojowym Noblem został też nagrodzony Jimmy Carter, ale dopiero 21 lat po opuszczeniu Białego Domu. |

_ _

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)