Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
amnesty international
10.12.2006 15:46

Polacy napisali 20 tys. listów do rządów w obronie ludzi

24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów po raz siódmy zorganizowała Amnesty International z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Obrony Praw Człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Blisko 20 tysięcy listów napisali Polacy w obronie osób więzionych za poglądy. 24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów po raz siódmy zorganizowała Amnesty International z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Obrony Praw Człowieka.

Udało się pobić rekord z ubiegłego roku, kiedy to Polacy napisali ponad 13 tysięcy listów. Najwięcej - ponad 3 tysiące - napisano wczoraj i dzisiaj w Kędzierzynie-Koźlu. Akcję przeprowadzono w 20 polskich miastach. Do maratonu przyłączyło się ponad 40 krajów ze wszystkich kontynentów.

Motywem przewodnim Maratonu 2006 była przypadająca w tym roku 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W związku z tym Amnesty International zaprosiła do pisania listów byłych polskich więźniów politycznych z tego okresu. Do akcji przyłączyli się, między innymi, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Bronisław Geremek, Józef Pinior i Zbigniew Romaszewski. Mirosław Chojecki - członek założyciel Komitetu Obrony Robotników, jeden z założycieli Niezależnej Oficyny Wydawniczej "Nowa", obecnie prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa - podkreśla, że udział w akcji Amnesty International jest formą spłaty długu za pomoc jaką otrzymała polska opozycja z Zachodu w czasach komunizmu.

Listy Amnesty są skuteczne, także te adresowane do najbardziej zamkniętych i krwawych reżimów. Organizacja odnotowuje poprawę sytuacji ludzi represjonowanych w co trzecim, co drugim przypadku. Także takie kraje jak Chiny czy Iran przy dużym nacisku ulegają.

W tym roku pisano listy, między innymi, w obronie prześladowanych mieszkańców Chin, Wietnamu, Peru i Białorusi.

Tagi: amnesty international, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz