Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy wskazują, na kogo powinna postawić PO

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu zdecydowanie zyskał w porównaniu z poprzednim sondażem.

Polacy wskazują, na kogo powinna postawić PO
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

45 proc. Polaków uważa, że kandydatem PO w wyborach prezydenckich powinien być marszałek SejmuBronisław Komorowski; 28 proc. woli szefa MSZRadosława Sikorskiego- wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W poprzednim badaniu, z przełomu stycznia i lutego, 21 proc. ankietowanych uznało, że kandydatem PO powinien być Komorowski, a 24 proc. - że Sikorski.

Z marcowego sondażu CBOS wynika, że niezależnie od tego, czy kandydatem PO zostanie Komorowski, czy Sikorski, każdy z nich przejdzie do II tury wyborów prezydenckich, w której spotka się z ubiegającym się o reelekcjęLechem Kaczyńskim.

Gdyby Platformę reprezentował Komorowski, w I turze głosowania otrzymałby 38 proc. głosów (w poprzednim badaniu było to 28 proc.). Lech Kaczyński mógłby zaś liczyć na 20 proc. poparcia (w poprzednim badaniu - 18 proc.)

Jeśli zaś w wyborach prezydenckich z ramienia PO startowałby Sikorski, zdobyłby 28 proc. głosów (w poprzednim badaniu - 39 proc.). Lech Kaczyński otrzymałby zaś 17 proc. głosów (tyle samo w poprzednim badaniu).

Podobnie jak przed miesiącem trzecie miejsce pod względem poziomu poparcia, jednak ze znaczną stratą do obecnego prezydenta, zajmujeAndrzej Olechowski.

Gdyby wystartował Sikorski, na Olechowskiego chciałoby głosować 8 proc. wyborców (w poprzednim badaniu 6 proc.), gdyby Komorowski - 5 proc. (w poprzednim badaniu 8 proc.). Jeszcze mniejszym poparciem cieszy sięJerzy Szmajdziński, który uzyskałby 2 proc., gdyby kandydatem PO był Komorowski lub 5 proc. głosów, gdyby startował Sikorski.

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się już teraz, udział w nich wzięłoby 63 proc. uprawnionych do głosowania. Co szósty badany (17 proc.) nie wie jeszcze, czy będzie głosował, a co piąty (20 proc.) zapowiada, że w wyborach udziału nie weźmie.

| CBOS przeprowadził sondaż od 4 do 10 marca 2010 roku na liczącej 995 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)