Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy zachwycili się Unią

0
Podziel się:

88 proc. Polaków jest zadowolonych z obecności Polski w Unii Europejskiej.

Polacy zachwycili się Unią
(PAP/Andrzej Grygiel)

88 proc. Polaków jest zadowolonych z obecności Polski w Unii Europejskiej, 7 proc. to przeciwnicy integracji europejskiej - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Natomiast jak wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Money.pl, 80 procent Polaków uważa, że obecność w Unii jest dla Polski korzystna. Przeciwnego zdania jest 16 procent badanych Polaków.

Zwolennicy obecności kraju w UE za największy plus uznają możliwość podjęcia legalnej pracy za granicą oraz swobodę w przekraczaniu granic - wynika z badania zleconego przez Money.pl. Paradoksalnie, te same argumenty działają na niekorzyść Unii. Osoby źle oceniające cztery lata Polski we Wspólnocie, za największy minus uważają ucieczkę młodych ludzi za granicę.

ZOBACZ TAKŻE:

CBOS zwraca uwagę, że od czterech lat, czyli od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, odsetek zwolenników integracji europejskiej wzrósł o 24 pkt. procentowe, a liczba przeciwników zmniejszyła się o 22 pkt.

W ocenie 64 proc. ankietowanych członkostwo Polski w UE przynosi nam więcej korzyści niż strat, 15 proc. uważa, że więcej na tym tracimy niż korzystamy. Zdaniem 14 proc. respondentów korzyści i strat jest tyle samo.

Ponadto 43 proc. badanych uważa, że integracja przyniosła im osobiście więcej korzyści niż strat, 13 proc. czuje się bardziej pokrzywdzonych niż wygranych w wyniku integracji, a 30 proc. respondentów ocenia, że traci i korzysta tyle samo na tym, że Polska jest członkiem UE.

Gospodarka kręci się za unijne pieniądze

Badani byli pytani także, jak oceniają wpływ integracji europejskiej na gospodarkę. Większość - 75 proc. - uważa, że korzyści odniosły gospodarstwa rolne (11 proc. jest przeciwnego zdania), również 75 proc. jest zdania, że integracja jest korzystna dla stanu polskiej gospodarki (8 proc. wyraża przeciwną opinię). Według 64 proc. poprawiło się funkcjonowanie przedsiębiorstw prywatnych (8 proc. ma przeciwne zdanie).

ZOBACZ TAKŻE:

Jednocześnie na pytanie, czy w związku z integracją europejską poprawiła się sytuacja w Pana/Pani zakładzie pracy lub gospodarstwie rolnym, najwięcej osób - 43 proc. - odparło, że nie miało to żadnego wpływu, 35 proc. uznało, że tak, a 10 proc., że nie.

W ocenie 65 proc. respondentów po przystąpieniu Polski do UE bezrobocie zmniejszyło się, 15 proc. uważa, że zwiększyło się. Nieco ponadto połowa Polaków - 56 proc. - sądzi, że po przystąpieniu Polski do UE poprawiły się materialne warunki życia Polaków, zdaniem 15 proc. - pogorszyły się.

Niemal połowa badanych - 46 proc. - uważa też, że po wejściu do UE zwiększyła się biurokracja w Polsce (36 proc. sądzi, że jest taka sama).

pieniądze
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)