Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy chcą sprawdzać majątki dziennikarzy

0
Podziel się:

Posłowie przystępują do pracy nad rządowym projektem ustawy, która ma zaostrzyć kontrolę majątków osób publicznych, również dziennikarzy. Projekt jest napisany tak, że teraz nie tylko dziennikarze będą mogli kontrolować finanse polityków, ale i politycy będą mieli pełny wgląd w majątek dziennikarzy.

Posłowie przystępują do pracy nad rządowym projektem ustawy, która ma zaostrzyć kontrolę majątków osób publicznych, również dziennikarzy. Projekt jest napisany tak, że teraz nie tylko dziennikarze będą mogli kontrolować finanse polityków, ale i politycy będą mieli pełny wgląd w majątek dziennikarzy - ujawnia "Dziennik".

W projekcie firmowanym przez ministra Przemysława Gosiewskiego wymienionych jest 29 kategorii osób, które ma objąć obowiązek składania oświadczeń o majątku swoim i współmałżonków. Dziennikarzy wśród nich nie ma. Jest jednak jeszcze odrębny punkt, który mówi, że ustawa dotyczy też osób pełniących funkcje publiczne na podstawie innych przepisów. A więc - jak zauważa autor artykułu - na przykład nowej ustawy lustracyjnej, która tak właśnie określa dziennikarzy.

"Dziennik" przytacza wypowiedź profesor Elżbiety Chojny-Duch z Uniwersytetu Warszawskiego. Nie ma ona wątpliwości, że dziennikarze będą podlegać lustracji majątkowej tak jak inne osoby publiczne wymienione w innych ustawach. A zatem, za niepodanie informacji lub kłamstwo o majątku będzie im grozić odpowiedzialność karna oraz utrata funkcji.

Opozycja uważa ustawę za dobry materiał do zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego - pisze autor artykułu. Jednym z przykładów jest zapis o obowiązku ujawnienia "majątku przekazanego na inne osoby w terminie pięciu lat wstecz od objęcia funkcji i stanowiska".

Marek Wikiński z SLD nazywa taki pomysł absurdem. Według niego, zakładając, że urzędnik celny został 30 lat temu naczelnikiem urzędu, dziś będzie musiał odtwarzać wszystkie swoje ruchy majątkowe sprzed 35 lat.

Julia Pitera z PO zastanawia się natomiast, czyje oko ma zaglądać do kieszeni dziennikarzy, dzięki którym opinia publiczna dowiadywała się o nieprawidłowościach w finansach polityków - podaje "Dziennik".

wiadomości
polityka
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)