Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eit
30.05.2008 06:59

Polska blokuje EIT. Wrocław wciąż walczy

Choć 20 krajów było za Budapesztem, ministrowie ds. nauki państw UE nie zdecydowali o lokalizacji Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Hawałej)

Ministrowie ds. nauki państw UE nie zdecydowali o lokalizacji Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.

Polska uniemożliwiła w nocy wybór Budapesztu na siedzibę Rady Zarządzającej EIT, o co ubiegał się także Wrocław.

- _ Będziemy kontynuowali szukanie kompromisu podczas kolejnego posiedzenia ministrów ds. nauki 18 czerwca _- poinformowało słoweńskie przewodnictwo. Dopiero potem - w przypadku ewentualnego kolejnego fiaska - sprawa stanie na szczycie przywódców UE 19-20 czerwca w Brukseli.

Po ponad pięciu godzinach napiętych rozmów, ministrowie ds. nauki państw UE nie osiągnęli w nocy jednomyślności, by zdecydować o lokalizacji EIT. Choć formalnego głosowanie nie było, słoweńskie źródła przyznały, że decyzję uniemożliwiła Polska.

ZOBACZ TAKŻE:

- _ Ponad 20 ministrów poparło Budapeszt. Pozostali byli gotowi się przyłączyć, by tylko decyzja zapadła jeszcze w czwartek. Polska jako jedyny kraj była zdecydowanie przeciwna _- poinformowali przedstawiciele Słowenii.

Polska minister ds. naukiBarbara Kudryckaprzyznała, że rząd _ chce więcej czasu _ na konsultacje i wypracowanie nowego stanowiska.

ZOBACZ JAK WROCŁAWSCY STUDENCI WSPIERAJĄ WALKĘ O EIT:

- _ Będziemy jeszcze rozmawiać. Dopóki nie została podjęta jednomyślna decyzja, to piłka jest w grze _ - powiedziała po zakończeniu negocjacji. Podkreśliła, że reprezentowała stanowisko rządu, a podczas rozmów kontaktowała się telefonicznie z premieremDonaldem Tuskiem.

Kudrycka przyznała, że w drugiej części spotkania _ sprawa rozbijała się o to, że Polska ma już agencję Frontex _ ds. zarządzania granicami, a Węgrzy nie posiadają żadnej unijnej instytucji. - _ Podawano to jako najpoważniejszy argument przeciwko Polsce _- przyznała.

Także szef polskiej dyplomacjiRadosław Sikorskiuważa, że sprawa nie jest jeszcze przegrana.

POSŁUCHAJ MINISTRA SIKORSKIEGO:

Tymczasem Słowenia podkreśla, że decyzja w sprawie lokalizacji EIT jest o tyle pilna, że do końca czerwca powinni zostać wyłonieni członkowie Rady Zarządzającej EIT, w której znajdzie się 18 przedstawicieli świata akademickiego, naukowego i biznesu z całej UE. Zdaniem Słowenii, do tego czasu Instytut powinien już mieć siedzibę.

*WROCŁAWIANIE WSPIERAJĄ EIT: *

Tagi: eit, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz