Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska proponuje wspólną politykę energetyczną UE

0
Podziel się:

Unijny minister spraw zagranicznych powinien negocjować kontrakty z dostawcami surowców - uważa premier Tusk.

Polska proponuje wspólną politykę energetyczną UE
(PAP/Radek Pietruszka)

Polska proponuje rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. O propozycjach mówił premier Donald Tusk podczas szczytu z udziałem 27 państw w Brukseli.

Polska zaproponowała, by stworzyć system wzajemnego informowania się krajów członkowskich o zawieranych kontraktach z państwami spoza Unii, które mogą godzić w bezpieczeństwo energetyczne. Przykładem mogą być niedawne umowy z Rosją podpisane przez Bułgarię, czy Węgry, gwarantujące dominację Gazpromu w Europie Środkowej.

Polska ponadto chce, by przyszły unijny minister spraw zagranicznych negocjował kontrakty z dostawcami surowców, realizując w ten sposób polski postulat solidarności energetycznej. Według premiera, w Unii można zaobserwować zmianę w sposobie myślenia.

- _ Wszyscy uznawali, że jednolita polityka Unii Europejskiej dotycząca zakupów i relacji z tymi, którzy dysponują źródłami energii, jest w perspektywie czymś niezbędnym _ - mówił premier.

Słowa Donalda Tuska potwierdza szef słoweńskiego rządu. Jak poinformował, Unia jest bliska uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawach dotyczących relacji z dostawcami surowców energetycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)