Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska świętuje odzyskanie niepodległości

0
Podziel się:

Kaczyński: Nie powinniśmy się obawiać, utraty niezależność w Unii, ale zagrożenia istnieją.

Polska świętuje odzyskanie niepodległości
(prezydent.pl/GFDL)

aktualizacja: 11:00

Dziś obchodzimy Święto Niepodległości. 91 lat temu Polska odzyskała wolność po latach zaborów. W całym kraju odbędą się okolicznościowe uroczystości, koncerty, a w Warszawie Bieg Niepodległości.

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że Unia Europejska przy pewnej interpretacji Traktatu Lizbońskiego może stać się swoistym molochem, który zastępuje państwa narodowe. _ - Cieszę się z tego, że dzisiaj tendencja w Unii jest odwrotna _ - powiedział prezydent w radiowej _ Trójce _.* *

Prezydentpodkreślił, że Polacy nie powinni obawiać się, że Polska znowu utraci niezależność, tym razem w Unii Europejskiej. Jego zdaniem istnieją inne zagrożenia.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA:

Jego zdaniem, Polska stoi przed dwoma rodzajami zagrożeń. Pierwsze z nich to sytuacja, w której UE zacznie ewoluować od sojuszu 27 państw w kierunku mocarstwa dwóch, trzech państw, w którym reszta stanowi tylko wypełniacz.

Drugim, według prezydenta, zagrożeniem dla Polski jest sytuacja na rynku energetycznym. _ Ten rynek jest determinowany przez politykę. To powoduje, że Polska wciąż uchodzi za bardzo łakomy kąsek do odzyskania wpływów _ - podkreślił.

Prezydent powiedział także, że widzi konieczność wprowadzenia takich rozwiązań w polskim prawie, które umożliwiłyby Trybunałowi Konstytucyjnemu badanie unijnych przepisów. _ Należy przyjąć, że prawo europejskie obowiązuje z mocy i woli polskich organów państwowych _ - wyjaśnił.

W całym kraju organizowane są okolicznościowe uroczystości z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

W Warszawie odbędzie się odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, IV Przystanek Niepodległość i ....maraton* *

Muzeum Historii Polski po raz czwarty organizuje Przystanek Niepodległość. Głównym punktem obchodów będzie otwarcie wystawy _ Wojenne rozstania _
Dyrektor muzeum Robert Kostro powiedział, że celem twórców ekspozycji jest przybliżenie dramatycznych przeżyć cywilnych ofiar II wojny światowej

Na ulice Warszawy wyjedzie tez zabytkowy tramwaj z 1939 roku, który bezpłatnie będzie kursować w centrum stolicy. Na Krakowskim Przedmieściu stanie też specjalny namiot, w którym wyświetlane będą filmy dokumentalne. Wieczorem wystąpi tutaj zespół Pustki.

W południe w Warszawie wystartuje Bieg Niepodległości. W dziesięciokilometrowym maratonie weźmie udział ponad 7 tysięcy osób. Ideą organizatorów biegu jest upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Z numerem jeden ma wystartować prezydent WarszawyHanna Gronkiewicz-Waltz.

Inne miasta też świętują

W Dąbrowie Górniczej na Śląsku uroczystości 11 listopada mają w tym roku szczególnie bogaty program. Kulminacyjnym ich punktem jest odsłonięcie na Placu Bema w Gołonogu Pomnika Żołnierza Zwycięzcy. *W Katowicach odbędzie się defilada pod pomnikiem Piłsudskiego. *

Areoklub Lubelski, Liga Morska i Rzeczna oraz Automobilklub Lubelski organizują dziś rodzinny rajd samochodowy. **Poznaniacy świętują dziś nie tylko odzyskanie niepodległości. W stolicy Wielkopolski imieniny obchodzi jedna z głównych ulic miasta - Święty Marcin. Z tej okazji przygotowano festyn. O 14-tej ulicą przejdzie kolorowy i głośny korowód. Później przed Centrum Kultury Zamek rozpoczną się koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie były wokalista grupy Genesis Ray Wilson.

| Co się wydarzyło 91 lat temu |
| --- |
| Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej, rewolucji w Rosji i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec po czterech latach wojny, szansa na odzyskanie niepodległości stała się wreszcie realna. Sytuację zmieniło przybycie do warszawy 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina uwolnionego z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego. Niemiecka okupacja była już w stanie rozkładu, Generalny Gubernator gen. Hans von Beseler opuścił miasto, a POW razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej, będącej pod rozkazami Rady Regencyjnej, przystąpiły do rozbrajania stacjonujących w Warszawie oddziałów niemieckich. Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy tylko o jeden dzień wyprzedził wiadomość o tym, że w okolicach Compiegne pod Paryżem, delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni, które kończyło I wojnę światową. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Trzy dni później Rada Regencyjna rozwiązując się przekazała mu pełnię władzy. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)