Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie ulotki w Wielkiej Brytanii opowiadają o wojnie

0
Podziel się:

Wolontariusze przypominają Brytyjczykom o prawdziwej historii.

Polskie ulotki w Wielkiej Brytanii opowiadają o wojnie
(Salim Virji/CC/Flickr)

Wolontariusze Zjednoczenia Polskiego, największej organizacji polonijnej w W. Brytanii, rozdają na stacjach metra ulotki. Mają one przypominać Brytyjczykom o najważniejszych faktach drugiej wojny światowej w kontekście Polski i Polaków.

_ - Ulotka jest bardzo ładnie wykonana. Oprawa graficzna wygląda bardzo porządnie, a jej zawartość informacyjna jest bardzo duża _ - mówi sekretarz grupy Labour Friends of Poland Wiktor Moszczyński.

LFP jest płaszczyzną współpracy Partii Pracy z polskimi organizacjami społecznymi w W. Brytanii.

Ulotka zatytułowana _ The Day World War II Broke Out _ (Dzień wybuchu drugiej wojny światowej), z podobiznami Hitlera i Stalina stojących po obu stronach mapy Polski w przedwojennych granicach i zdjęciami wojennych zniszczeń, przypomina m.in., że wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku.

Brytyjczycy mogą się z ulotki dowiedzieć, że Polacy bronili się sami przez 35 dni i nigdy nie skapitulowali. Sojusznicy Polski - W. Brytania i Francja - wypowiedzieli Niemcom wojnę 3 września, ale nie przyszli Polakom z pomocą. Jest też informacja, że armia polska pod dowództwem gen. Władysława Sikorskiego liczyła 220 tys. żołnierzy i oficerów, była piątą co do wielkości armią aliancką i brała udział we wszystkich najważniejszych operacjach na lądzie, wodzie i w powietrzu.

Ulotka przypomina też Brytyjczykom o zasługach Polaków w rozbiciu szyfrów Enigmy, osiągnięciach wywiadu AK, wstydliwym epizodzie niedopuszczenia polskich jednostek lądowych do alianckiej parady zwycięstwa w Londynie w maju 1946 roku. Wskazuje się też, że dopiero w 1989 roku Polska odzyskała suwerenność.

_ Nie zapomnijmy o ofierze tych, którzy odeszli _ - napisano w ulotce, wydanej w nakładzie 20 tys. egzemplarzy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)