Notowania

wojsko
22.01.2009 19:07

Polskie wojsko czeka chudy rok

Według SLD budżet MON znalazł się na poziomie budżetu w 2001 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Lech Muszyński)

Taka konkluzja płynie z informacji jaką MON przedstawił sejmowej komisji obrony. Wprawdzie zaległe faktury za ubiegły rok ministerstwo ma szansę zapłacić już w lutym, ale konieczne są oszczędności w budżecie na rok bieżący.

Posłowie sejmowej komisji obrony pytali, czy w związku z mniejszymi wydatkami z budżetu dla resortu obrony nie są zagrożone główne programy modernizacji naszej armii.Ludwik Dornwskazał, że z jednej strony MON ma mniej funduszy, a z drugiej ogromne wydatki na profesjonalizację i zakup sprzętu. Zaznaczył, że jeśli z budżetu na 2009 roku pokryjemy wydatki z zeszłego roku, nie będzie za co kupować sprzętu w tym roku.

Wiceminister obrony Czesław Piątas zapewnił, że nie będzie oszczędności w zakresie uzawodowienia wojska, misji zagranicznych i modernizacji sprzętowej. Piątas podkreślił, że nie będzie oszczędności w planie modernizacji sprzętowej, ale Sztab Generalny opracowuje jak ten plan rozciągnąć w czasie.

Raport Money.pl
*Dziura w budżecie. MON się tłumaczy * Dochody w 2008 były mniejsze o 27,8 mld złotych. Największe cięcia dotknęły MON. Bogdan Klich, będzie się dziś tłumaczył przed sejmową komisją obrony. zobacz raport Money.pl

Przewodniczący komisjiJanusz Zemkez SLD oblicza, że budżet MON znalazł się na poziomie budżetu w 2001 roku. Poseł zaapelował do kierownictwa MON o szybkie opracowanie planu oszczędności w wojsku.

Przedstawiciele resortu obrony zapewniali, że w pierwszej kolejności starają się pokryć długi wobec polskich przedsiębiorstw, aby nie dopuścić do ich upadku.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ W 2008 r. MON narobił długów na 1,8 mld złotych ]( http://news.money.pl/artykul/w;2008;r;mon;narobil;dlugow;na;1;8;mld;zlotych,67,0,419395.html )
* [ Plan profesjonalizacji armii jest nierealny ]( http://news.money.pl/artykul/plan;profesjonalizacji;armii;jest;nierealny,127,0,418943.html )
Tagi: wojsko, armia, modernizacja, mon, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz