Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomysł krajowej sieci szpitali upadnie?

0
Podziel się:

PO, PSL i Lewica są przeciwko przygotowanemu przez PiS projektowi ustawy.

Pomysł krajowej sieci szpitali upadnie?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kluby PO, PSL i Lewicy opowiedziały się przeciwko przygotowanemu przez PiS projektowi ustawy, która miała utworzyć krajową sieć szpitali. Dziś głosowanie.

Projekt trafił do Sejmu jeszcze ubiegłej kadencji. Według kryteriów ustawy, do sieci szpitali miały być włączane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo miałyby te, które realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe i wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

PiS: Będzie lepsza kontrola

Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia - o 3 proc. większy niż dotąd. Z kolei szpitale, które znalazłby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.

PiS przekonywał, że zorganizowanie sieci szpitali pozwoli mieć lepszą kontrolę nad publicznymi pieniędzmi. Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha z PiS podkreślał, że jest to szczególnie istotne teraz, kiedy NFZ boryka się z _ dziurą _ w swoim budżecie w wysokości 219 mln zł. Według Piechy NFZ wnioskuje, by o taką właśnie kwotę zmienić jego plan finansowy.

Pozostałe partie mówią _ nie _

Projekt PiS zakłada, że o tym, które lecznice znalazłyby się w sieci, decydowaliby przedstawiciele samorządu. W tym celu miałyby powstać regionalne rady ds. szpitali, które typowałyby placówki. Ostateczna decyzja należałaby do ministra zdrowia, który musiałby uwzględnić pozytywną opinię Rady ds. Szpitalnictwa.
Platforma jest przeciwna pomysłowi. _ - Nie potrzeba centralnego, ręcznego sterowania i kolejnego grona decydentów, którzy będą również pewnie pod wpływem polityki organizować sztuczne sieci szpitali _ - uważa Beata Małecka-Libera z PO. Dodaje, że nie można odbierać samodzielności samorządom i narzucać im rozwiązanie w postaci sieci szpitali.

Odrzucenia projektu chce też Lewica. - _ Klub poselski Lewicy jest przekonany o konieczności optymalizacji wykorzystania zasobów opieki zdrowotnej oraz pełniejszego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych osób uprawnionych do świadczeń, jednak uznajemy za niedopuszczalne wprowadzenie w tym celu ustaw niedopracowanych i opartych na błędnych założeniach _ - mówi Sławomir Kopyciński, dodając, że do projektu nie dołączono projektów rozporządzeń.

Aleksander Sopliński z PSL uważa natomiast, że zagrożone będą szpitale, które znajdą się poza proponowaną siecią szpitali. _ - Oto odpowiedzialność bez możliwości finansowania zrzuca się na samorząd - to samorząd będzie likwidatorem wielu powiatowych szpitali _ - mówił Sopliński.

Tymczasem posłowie PiS zarzucili PO, że opowiada się przeciwko projektowi tylko dlatego, że przygotowała go opozycja. - _ Prawda jest taka, że państwo już przed rozpoczęciem debaty nad tym projektem wiedzieliście, że trzeba go odrzucić (...). Tylko i wyłącznie z tego powodu, że jest to projekt PiS, który swego czasu przygotował prof. Religa i resort mu podległy _ - powiedział Tomasz Latos.

| Placówki medyczne w Polsce |
| --- |
| W całym kraju istnieje prawie 800 szpitali, w tym ponad 600 publicznych i 170 niepublicznych (w tym przekształconych w spółki samorządowe). 208 placówek ma liczbę łóżek do 150. 144 szpitale mają do 250 łóżek, a 90 placówek - więcej niż 500. Wśród publicznych szpitali organami założycielskimi dla 66 są samorządy miejskie lub gminne, dla 284 - samorządy powiatowe, a dla 200 - województwa. 58 placówek ma innych założycieli. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)