Notowania

izrael
05.08.2006 16:52

Porozumienie w sprawie Libanu osiągnięte

USA i Francja osiągnęły w sobotę porozumienie w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nawołującej do zakończenia walk między Izraelem a Hezbollahem uznając to za pierwszy krok w kierunku zakończenia konfliktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/ATEF SAFADI)

USA i Francja osiągnęły w sobotę porozumienie w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nawołującej do zakończenia walk między Izraelem a Hezbollahem uznając to za pierwszy krok w kierunku politycznego uregulowania konfliktu - podali przedstawiciele francuskich władz.

Według nich, projekt rezolucji zawiera apel o "całkowite zaprzestanie działań wojennych" i o zaangażowanie w działania w celu "stałego rozejmu i długoterminowego rozwiązania".

Zawarcie przez Amerykanów i Francuzów porozumienia w sprawie projektu rezolucji potwierdził ambasador USA przy ONZ John Bolton i kancelaria prezydenta Francji Jacquesa Chiraca.

Dyplomaci znający treść projektu rezolucji, na których powołuje się agencja Associated Press, utrzymują, że dokument zawiera apel o pełne zaprzestanie walk między Izraelem a Hezbollahem, lecz daje Izraelowi prawo do odpierania ataków libańskich hezbollahów. Obserwatorzy uważają, że to zwycięstwo USA i Izraela.

Francja i wiele innych krajów domagało się natychmiastowego bezwarunkowego zaprzestania walk.

Brytyjski premier Tony Blair, który nazwał projekt rezolucji "niezbędnym pierwszym krokiem do zakończenia tragicznego kryzysu", powiedział, że obecnie najważniejsze jest jak najszybsze przyjęcie rezolucji, a następnie praca nad stałym rozejmem.

Oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa zbierze się w sobotę wieczorem, by przedyskutować projekt rezolucji, która, jak powiedział John Bolton, może zostać przyjęta w najbliższych dniach.

Zdaniem Boltona, będzie to pierwsza z dwóch rezolucji. Druga może wytyczać szersze ramy polityczne rozejmu między Izraelem a Hezbollahem lub też ustalać warunki rozmieszczenia w Libanie południowym międzynarodowych sił pokojowych.

Tagi: izrael, liban, usa, francja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne