Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
27.03.2008 06:30

Posłowie chcą podnieść składkę zdrowotną

PiS chce by składka wynosiła 13 proc. Zdaniem LiD wystarczy poziom o jeden procent niższy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Dwoma poselskimi projektami podwyższenia składki na ubezpieczenie zdrowotne zajął się w środę wieczorem Sejm. Jeden, autorstwa PiS, zakłada, że składka będzie wynosić 13 proc. Drugi, przygotowany przez LiD, ustala jej wysokość na 12 proc.

Projekt PiS zakłada wprowadzenie zmian w ustawie z 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Miałyby one polegać na podwyższeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne z 9 proc. do 13 proc. w 2012 roku. Zgodnie z projektem, składka w całości byłaby odliczana od podatku.

Projekt LiD zakłada natomiast stopniowe podnoszenie składki co roku - do 12 proc. w 2012 r. Od podatku odliczana byłaby składka powyżej 9 proc.

- _ Polska jest krajem UE, gdzie publiczne nakłady na opiekę zdrowotną są najniższe _ - mówił przedstawiając projekt PiS były minister zdrowiaZbigniew Religa. Dodał, że taka sytuacja powoduje wiele patologii, m.in. niskie zarobki pracowników ochrony zdrowia i zaniedbania dotyczące sprzętu medycznego.

NatomiastTomasz Kamiński(LiD), przedstawiając projekt swego klubu, zaznaczył, że ta propozycja jest zbieżna z projektem prezentowanym przez Religę, ale ponadto uwzględnia przyszłoroczne zmniejszenie wpływów do budżetu państwa.

Tagi: sejm, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz