Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie kłócą się o komisję "hazardową"

0
Podziel się:

Sejmowi prawnicy stwierdzili, że projekty uchwał o które spierają się posłowie są niekonstytucyjne.

Posłowie kłócą się o komisję "hazardową"
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

aktualizacja 15:00

Posłowie z połączonych komisji sejmowych: ustawodawczej i finansów publicznych, spierają się o wybór projektu uchwały powołującej_ komisję hazardową _. Tymczasem Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych** **orzekło iż wszystkie projekty są niekonstytucyjne.

Posiedzenie komisji zaczęło się od sporu, kto ma je prowadzić: przewodniczący komisji finansów Paweł Arndtz PO ( na zdjęciu w środku) czy szef komisji ustawodawczej Wojciech Szaramaz PiS (na zdjęciu z prawej).

Przewaga posłów koalicji rządowej rozstrzygnęła, na przewodniczącego wybrano Pawła Arndta. Komisje zdecydowały też, że w dalszej pracy skupią się nad projektem Platformy Obywatelskiej, tym samym odrzucono projekty przygotowane przez PiS i Lewicę.

Tymczasem do komisji dotarły ekspertyzy Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych w sprawie projektów. Podstawowy zarzut wobec wszystkich trzech wniosków dotyczy przedmiotu prac komisji - zdaniem prawników sejmowych projekty uchwał nie ograniczają się do zbadania konkretnej sprawy, co jest sprzeczne z konstytucją.

Główny punkt sporu to zakres prac komisji

ZOBACZ TAKŻE: O "komisji hazardowej" w Money.pl
Najwięcej kontrowersji wzbudza zakres prac komisji śledczej. PO chce zbadać tok prac nad tzw. ustawą hazardową od rządów SLD do czasu obecnej koalicji (lata 2002-2009 roku); PiS i Lewica chcą ograniczenia prac tylko do rządów PO-PSL. Opozycja poza możliwymi nieprawidłowościami w pracach nad zmianami w ustawie o grach i zakładach wzajemnych chciałaby też wyjaśniać okoliczności ujawnienia tajemnicy państwowej o przebiegu postępowania w tej sprawie prowadzonego przez CBA.

PiS chce, by komisja zbadała, czy premierDonald Tuskzłamał przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych, ujawniając informacje przekazane mu przez szefa CBAMariusza Kamińskiego.

Z kolei Lewica chce, by komisja ustaliła źródła ujawnienia tajemnicy państwowej zarówno ze strony CBA, jak i członków rządów oraz sprawdziła legalność działań CBA w tej sprawie.

Prezydent będzie przesłuchiwany?

Parlamentarzyści opozycji krytykująten pomysłi nazywają go próbą zatuszowania roli Platformy w aferze.

_ - Im dłużej będą trwały prace nad powołaniem tej komisji tym więcej będzie spekulacji różnych osób, które w jakiś określony sposób próbują sprawę rozmydlać _ - uważaBeata Kempa.

Bartosz Arłukowiczzabiegi te określił jako _ żenujący spektakl, który jest wynikiem długiego niepodejmowania decyzji o utworzeniu komisji śledczej _.

Ostrożnie w kwestii przesłuchania prezydenta wypowiada sięRafał Grupiński, były doradca premiera. _ O wszystkich decyzjach co do polityków, którzy powinni stanąć przed komisją zdecyduje sama komisja. I uważam że nie należy w tej kwestii specjalnie spekulować _ - uważa Grupiński.

Nie jest wykluczone, że Sejm powoła komisję już jutro, a w piątek - wybierze skład osobowy.

Raporty Money.pl
*Ogromne przekręty na jednorękich bandytach! * Przepisy zabraniają otwierania małych salonów gier hazardowych. Mimo to liczba automatów wzrosła aż czterokrotnie przez ostatnich pięć lat. Jak to możliwe? Money.pl sprawdził, że obejście surowych przepisów jest dziecinnie proste.
*Korupcja w Polsce prawie największa w Unii * W Polsce nikt nie szacuje skali korupcji. Ani jeden urząd nie ma wyliczeń, z których wynikałoby na jaką kwotę opiewają tego typu zjawiska. Na całym świecie to koszt około 300 mld dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)