Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

Powstaje internetowa platforma dla dysydentów

0
Podziel się:

Znasz tajemnicę państwową, która godzi w wolność jednostki? Donieś na rząd na serwisie WikiLeaks.org.

Powstaje internetowa platforma dla dysydentów
(PAP / EPA)

Znasz tajemnicę państwową, która godzi w wolność jednostki? Donieś na rząd na serwisie WikiLeaks.org.

Inspirowany słynną Wikipedią, serwis ma stać się platformą dla ludzi, którzy walczą z autorytarnymi i totalitarnymi reżimami. System ma pozwolić użytkownikom na zachowanie pełnej anonimowości, zatarcie wszystkich śladów, po których mogłaby wytropić ich cyberpolicja.

Pierwsza ofiara przecieków

Paradoksalnie WikiLeaks(ang. wiki-przecieki) w założeniu twórców powinien jeszcze pozostać tajny. Niestety, w blogosferze pojawił się przeciek. Rezultat? W internecie Google kataloguje już prawie milion stron ze słowem WikiLeaks.

"WikiLeaks staje się, jak planowaliśmy, chociaż zbyt wcześnie międzynarodowym ruchem ludzi, którym zależy na otwartości rządów", powiedział dziennikowi "Washington Post" James Chen, jeden z twórców serwisu.

Celem twórców WikiLeaks jest umożliwienie zamieszczania w internecie i analizowania niecenzurowanych dokumentów. "Naszym głównym celem są opresyjne reżimy w Azji, byłym bloku komunistycznym, Afryce Subsaharysjkiej, Bliskim Wschodzie, jednak też chcemy pomagać tym na Zachodzie, którzy chcieliby ujawnić nieetyczne działania rządów i korporacji", tłumaczą twórcy projektu na jego stronie głównej.

Dysydenci wszystkich krajów łączcie się

Serwis ma być ogólniedostępny i łatwy w obsłudze, tak jak Wikipedia. "Już teraz otrzymaliśmy 1,2 mln dokunentów", piszą na stronie WikiLeaks.org jej twórcy.

"To ciekawy projekt", ocenia Steven Aftergood z Federacji Amerykańskich Naukowców, który prowadzi bloga Secrecy News, gdzie zajmuje się problematyką tajności i jawności rządowych informacji. Mimo to Aftergood na razie odrzucił zaproszenie do udziału w projekcie. "Chcę poczekać i zobaczyć w jakim kierunku pójdą jego twórcy. "Masowe ujawnianie może być równie problematyczne, co masowe utajnianie. Poza tym, jeśli nie będzie odpowiednich procedów edycji, serwis będzie mógł być łatwo sabotowany", tłumaczy Aftergood.

Twórcy WikiLeaks odpierają zarzuty: "Zapewnimy forum, na którym cała światowa społeczność będzie mogła dokładnie ocenić wiarygodność dokumentów", odpowiedzieli "WP". "Jeśli dokument wycieknie z chińskiego rządu, wszyscy dysydenci chińscy będą mogli go prześwietlić i omówić", wyjaśniają. Argumentują, że skoro projekt, tak jak Wikipedia, będzie tworzony w różnych krajach, nie będzie możliwości zastosowania oprogramowania cenzorskiego. "Będzie zbyt wielu członków, którzy będą pracować w innych jurysdykcjach", twierdzą twórcy.

Serwis ma ruszyć pełną parą za dwa miesiące.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)