Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy o ekipie Tuska. Rząd pracuje na "tróję"

0
Podziel się:

Eksperci PKPP Lewiatan chwalą tylko za wybór priorytetów.

Pracodawcy o ekipie Tuska. Rząd pracuje na "tróję"
(PAP/Radek Pietruszka)

Pracodawcy z PKPP Lewiatan wystawiają gabinetowi Tuska dwie noty. - Piątkę za wybór priorytetów. Trójkę za sprawność działania - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Eksperci Lewiatana pochwalili rząd m.in. za plan wprowadzenia euro w Polsce, projekt budżetu na 2009 rok zakładający ograniczenie deficytu, przyjęcie harmonogramu wejścia do strefy euro oraz program 50+ mający zwiększyć zatrudnienie osób starszych.

_ - Chwalimy też rząd za determinację w dokończeniu reformy emerytalnej. Od 1999 roku żaden rząd nie odważył się ruszyć kwestii emerytalnej _ - dodaje Mordasewicz.

POSŁUCHAJ EKSPERTA PKPP "LEWIATAN":

*Zmarnowany rok w podatkach *

Kolejną kwestią, która podoba się pracodawcom, to zmiany w prawie ułatwiające działalność przedsiębiorcom. Jednak eksperci z Lewiatana uważają, że rząd za późno zajął się reformowaniem systemu podatkowego.

- _ W podatkach dochodowych jesteśmy potwornie zapóźnieni. Mamy ustawy z początku lat 90., z niemal 20 letnią historią. Ustawy które były zmieniane ponad 100 krotnie i tak naprawdę nie nadają się już do poprawiania. Dlatego w tym momencie należało by dokonać rewizji tych ustaw, bardzo głębokiej, łącznie z wyrzuceniem ich z polskiego systemu prawnego. I napisaniem ich na nowo _ - uważa Rafał Iniewski, przewodniczący rady podatkowej PKPP Lewiatan. _ _

_ - Problem polega na tym, że na taką dużą reformę trzeba mieć czas. Przynajmniej trzy lata. Jeżeli tego nie zaczęto rok temu to nie ma sensu zaczynać ich już teraz. Bo nie zdąży się ze zmianami przed kolejnymi wyborami _ - dodaje.

Przedsiębiorcy wskazują kierunek

PKPP Lewiatan przedstawił też listę działań jakie rząd powinien się zająć w dalszych latach kadencji. _ _

_ - Kluczowe dla naszej gospodarki będzie utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji. Dlatego oczekujemy przyspieszenia prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Po drugie konieczne jest przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych. I po trzecie zwrócenie uwagi na zasady finansowania zasad nauki i edukacji. Chodzi o powiązanie warunków finansowania nauki z warunkami i potrzebami polskiej gospodarki _ - wylicza Mordasewicz.

_ _

Lewiatan uważa, że z prywatyzacji przedsiębiorstw uzyska spore dochody do budżetu. Dzięki inwestorom strategicznym utrzymany zostanie wysoki poziom inwestycji.

Mordasewicz przyznaje, że państwo powinno jak najszybciej sprywatyzować górnictwo oraz energetykę, dzięki czemu w tych branżach nastąpią niezbędne inwestycje.

ZOBACZ TAKŻE OPINIE PUBLICYSTÓW O PREMIERZE TUSKU i ROKU JEGO RZĄDÓW:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)