Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prąd drastycznie jednak nie zdrożeje?

0
Podziel się:

Istnieje szansa, że polskie elektrownie będą mogły bezpłatnie emitować CO2 do końca 2019 r.

Prąd drastycznie jednak nie zdrożeje?
(PAP/ITAR TASS)

Polska chce, by kraje UE - uzależnione od węgla - uzyskały w pakiecie klimatyczno-energetycznym specjalne derogacje. Według premiera Donalda Tuska, propozycja ma poparcie francuskiej prezydencji, Komisji Europejskiej i ośmiu państw UE.

W przypadku Polski derogacja miałaby obowiązywać do 2019 roku. Tusk ocenił, że to _ wstęp do poważnego sukcesu _.

Oznacza to bowiem, że Polska miałaby do końca 2019 roku prawo udostępniania bezpłatnych praw do emisji CO2 sektorowi energetycznemu.

Według dotychczasowej propozycji KE, już w 2013 roku 100 proc. praw do emisji CO2 w energetyce miałoby być kupowane na aukcjach. Polska z energetyką opartą na węglu oprotestowywała to rozwiązanie, twierdząc, że doprowadziłoby do drastycznych podwyżek cen energii.

Żeby Polska mogła spełnić unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska, musi bowiem wprowadzić tak zwane czyste technologie węglowe. Pozwalają one zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 90 procent. Są jednak niezwykle drogie.

Koszt proekologicznych inwestycji byłby jednak tak ogromny, że prąd z elektrowni węglowych musiałby zdrożeć nawet o 60 procent.

Tusk: Uzyskaliśmy to co chcieliśmy

W Gdańsku z inicjatywy polskiego szefa rządu doszło do spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z premierami Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii) oraz Bułgarii i Rumunii. Było to spotkanie na tydzień przed szczytem UE, na którym mają zapaść decyzje w sprawie pakietu klimatyczno- energetycznego.

_ - Uzyskaliśmy jako Polska to, do czego przekonywaliśmy partnerów europejskich od wielu, wielu miesięcy - pewne ramy, szkielet konstrukcji, jaki nam odpowiada _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

Jak wyjaśnił, _ dotyczy to przede wszystkim tak zwanej derogacji _. _ Mówiąc po polsku - pewnego specjalnego traktowania państw uzależnionych od węgla na czas dłuższy, niż to by wynikało ze wcześniejszych ustaleń _ - tłumaczył polski premier.

ZOBACZ TAKŻE:

Podkreślił, że _ niektóre państwa jeszcze zastanawiają się, jak do tego podejść _. _ Ale dziś mogę powiedzieć, że mamy wsparcie prezydencji, Komisji Europejskiej i ośmiu - poza Polską - państw, które dziś były reprezentowane w Gdańsku dla tej derogacji i to do roku 2019 r. - jeśli chodzi o Polskę _ - powiedział.

_ - Ale wiecie dobrze, o co walczymy _ - dodał Tusk, zwracając się do dziennikarzy. _ O możliwie niskie ceny energii w Polsce, o wieloletnie bezpieczeństwo dla naszej energetyki opartej na węglu _ - mówił. _ _

_ - To jest ta rzeczywiście najpoważniejsza wojna w nowoczesnej Europie, w której Polska bierze udział _ - zaznaczył.

W ocenie premiera, Sarkozy jest _ dobrym patronem dobrych rozwiązań _ w sprawie pakietu. _ Jego zaangażowanie uważam za ponadstandardowe - w sprawy pozytywnego dla nas rozwiązania kwestii pakietu klimatyczno-energetycznego _ - podkreślił Tusk.

Sarkozy: Będziemy robić wszystko, by osiągnąć porozumienie

Z kolei Nicolas Sarkozy podkreślił, że w sprawie pakietu Europa musi być przykładem dla innych, a jeśli chce to zrobić, musi być _ wiarygodna _.

Dodał, że w niedzielę spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w poniedziałek odwiedzi Londyn.

_ - Będziemy pracować aż do ostatniej chwili do spotkania czwartkowego i piątkowego (szczytu UE w Brukseli) _ - mówił prezydent Francji.

Zdaniem Sarkozy'ego, na politykach spoczywa duża odpowiedzialność w przyjęciu pakietu energetyczno-klimatycznego. _ _

_ - To jest pakiet, który nakłada duże wymogi na wszystkich _ - zaznaczył. Sarkozy jest jednak przekonany, że Europa wywiąże się z podjętych zobowiązań.)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)