Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Praga poprze Bratysławę w sporze z Brukselą

0
Podziel się

Słowacy podobnie jak Czesi domagają się wyłączenia z Karty Praw Podstawowych.

Praga poprze Bratysławę w sporze z Brukselą
(ec.europa.eu)
bDzGEYVx

Szef czeskiej dyplomacji Jan Kohout, oznajmił, że Praga poprze żądania Bratysławy, która - podobnie jak prezydent Vaclav Klaus - domaga się wyłączenia z Karty Praw Podstawowych.

Ma to zapobiec roszczeniom majątkowym sudeckich Niemców. Czechy są ostatnim państwem Unii, które nie ratyfikowało traktatu lizbońskiego. Kompromisowego rozwiązania oczekuje się podczas szczytu w Brukseli.

_ - Popieramy stanowisko słowackiego rządu. Jeśli zaakceptujemy kompromisowe rozwiązanie w sprawie Lizbony, to pod warunkiem, że Słowacja nie będzie musiała obawiać się roszczeń Niemców sudeckich _ - stwierdził szef czeskiej dyplomacji.

bDzGEYVz

ZOBACZ TAKŻE: Szwedzi przekonali Klausa do Traktatu Lizbońskiego
Kohout nawiązał do warunku Słowacji, która podobnie jak Praga, wystąpiła o ograniczenie Karty Praw Podstawowych. Szef rządu w Bratysławie Roberta Fico tłumaczył, że do roku 1993 Czesi i Słowacy żyli w jednym państwie. Podkreślał, że dekrety prezydenta Benesza wywłaszczające po II wojnie światowej 2,5 mln sudeckich Niemców dotyczyły całego terytorium Czechosłowacji. W przypadku odmowy premier Słowacji zagroził Brukseli blokowaniem traktatowych ustępstw na rzecz Czech.

| Ratyfikacja Traktatu wkracza w decydującą fazę |
| --- |
| Vaclav Klaus, który jako jedyny prezydent Wspólnoty nie złożył podpisu pod Lizboną, złagodził ton i nie wyklucza, że zgodzi się na podobne zastrzeżenie jak Polska i Wielka Brytania. Dzięki nim oba kraje są wyłączone spod działań Karty Praw Podstawowych. Ale wcześniej - 27 października czeski Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie czy Lizbona jest zgodna z czeską konstytucją. |

bDzGEYWa
KOMENTARZE
(0)