Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
świńska grypa
06.11.2009 10:00

Premier: A(H1N1) mniej groźna niż zwykła grypa

Według premiera, nie ma co wydawać milionów z powodu silnego lobbingu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ahisgett/CC/Flickr)

Premier twierdzi, że mamy zapasy leku Tamiflu dla 2 milionów osób. Dodaje też że poza zapasami rządowymi w aptekach dostępne są szczepionki na zwykłą grypę. Podkreślił też, że wspiera racjonalne i spokojne podejście ministerstwa zdrowia w tej kwestii.

_ - Te zapasy mamy przynajmniej jeśli chodzi o ten sezon, nie powiem, że wystarczające, ale jest możliwości leczenia 2 milionów ludzi. Jak na Polskę, to jest dużo. Wiadomo, że chciałbym, aby każdy w kraju był zabezpieczony, żeby nikt nie zachorował na grypę, ale bądźmy realistami: grypa była, jest i będzie _ - powiedział dziennikarzom w Sejmie Tusk.

Podkreślił, że poza zapasami rządowymi, w aptekach dostępne są leki na zwykłą grypę. Premier poinformował, że rząd chce uniknąć sytuacji, w której każda pojawiająca się choroba będzie obciążała odpowiedzialnością administrację państwową, bo ta - tłumaczył - nigdzie na świecie nie jest wystarczająco sprawna, żeby zapobiec każdej chorobie. _ - Po drugie, doprowadziłoby to do spirali takich wydatków, że nie starczyłoby pieniędzy na leczenie innych chorób _ - argumentował Tusk.

_ - Wydaje się, że jesteśmy świadkami bardzo dwuznacznej sytuacji i to w wymiarze globalnym. Mamy do czynienia z grypą, której żniwo jest dużo mniej groźne niż w wypadku tzw. tradycyjnej grypy. Równocześnie obserwujemy wielki naciskiem, wielki lobbing, wywierany także na rządy, choćby poprzez wytwarzanie takiej histerycznej atmosfery, żeby zakupywać za dziesiątki milionów euro szczepionki _ - powiedział szef rządu.

Tusk - jak mówił - jest przekonany, że zimna krew i zdrowy rozsądek w tej sprawie są niezbędne. Jak stwierdził, nie jest wielką sztuką wydać dziesiątki milionów euro na szczepionkę, która ma nas zabezpieczyć przed mniej groźną chorobą, kiedy jej groźniejsza wersja może zbierać nadal swoje żniwo. Zaznaczył, że wspiera racjonalne i spokojne podejście ministerstwa zdrowia w tej kwestii.

_ - Nie ma roku, może kilkuletniego sezonu, żeby nie pojawiała się jakaś ogólnoświatowa histeria na rzecz walki z jakąś nową formą z reguły grypy, a później pojawiają się nowe szczepionki i miliardy euro zaczynają się kręcić. Nie sądzę, żeby Polska była państwem, który musi w tego typu histerii uczestniczyć _ - stwierdził premier.

Zapewnił przy tym, że rząd użyje wszelkich dostępnych metod, żeby konsekwencje epidemii były możliwe małe.

Według TVN, polskie zapasy leków antywirusowych stosowanych w najcięższych przypadkach grypy wystarczą do leczenia zaledwie trzech procent Polaków. WHO zaleca, by zapasy wystarczyły dla 20 proc. społeczeństwa.

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że jeśli chodzi o liczbę zachorowań na grypę sezonową, sytuacja w Polsce nie odbiega od tej z lat ubiegłych; w niektórych regionach liczba zachorowań jest nawet mniejsza niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Do 31 października odnotowano ponad 41 tys. przypadków zachorowań na grypę sezonową.

Tagi: świńska grypa, tamiflu, zapasy, rząd, grypa, lekarstwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz