Notowania

rosja
10.05.2009 10:57

Premier kłóci się z prezydentem. Putin współczuje

Premier Rosji tworzy zgrany tandem z Dmitrijem Miedwiediewem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef rosyjskiego rządu Władimir Putin mówi, że krajom, w których prezydent i premier nie stanowią tak zgodnego tandemu, jak w Rosji, można tylko współczuć.

Putin poczynił tę uwagę w wywiadzie dla japońskich mediów, poprzedzającym jego rozpoczynającą się w poniedziałek wizytę w Japonii. Rozmowę zrelacjonowała agencja ITAR-TASS.

_ - W naszym kraju ukształtowały się bardzo dobre stosunki między prezydentem i szefem rządu, co jest ważnym czynnikiem stabilności wewnętrznej sytuacji politycznej _ - powiedział premier Rosji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Miedwiediew i Putin tracą zwolenników ]( http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;i;putin;traca;zwolennikow,240,0,448496.html )

_ - Takie tandemy są wszędzie, gdzie funkcja głowy państwa jest oddzielona od funkcji szefa władzy wykonawczej. Tam, gdzie jest głowa państwa i jest szef rządu, powinien być tandem, a jeśli w jakimś kraju go nie ma, to można tylko współczuć _ - dodał Putin.

Mówiąc o rozgraniczeniu uprawnień prezydenta i premiera w Rosji, szef rosyjskiego rządu podkreślił, że _ każdy z nich zajmuje się swoją pracą i każdy ma swoją niszę _. _ - W ciągu ponad 17 lat wspólnej pracy z Dmitrijem Miedwiediewem ukształtował się mechanizm konsultacji i wypracowywania jednolitego stanowiska _ - wskazał Putin.

Premier oznajmił, że krytykę rządu ze strony prezydenta uważa za _ rzecz absolutnie normalną. _- _ W warunkach kryzysu działania rządu powinny być poddawane uważnej i wnikliwej analizie. Sam również nie zawsze jestem zadowolony z tego, co robią poszczególne ministerstwa i resorty _ - zaznaczył.

Zapytany, czy w następnych wyborach prezydenckich poprze kandydaturę Miedwiediewa, Putin odparł, że _ pożyjemy, zobaczymy _. _ - W zależności od efektów naszej pracy, ja i prezydent Dmitrij Miedwiediew będziemy podejmować decyzje co do naszej przyszłości _ - poinformował.

Szef rosyjskiego rządu podkreślił, że _ jeśli chodzi o samego Miedwiediewa, to lepiej zapytać jego _. _ - Wszelako znam go od bardzo dawna. Wiem, że jest bardzo porządnym człowiekiem i będzie patrzeć na swoją polityczną przyszłość tylko przez pryzmat interesów kraju i rezultatów naszej wspólnej działalności _ - oznajmił Putin.

Wypowiadając się na tematy międzynarodowe, rosyjski premier wyraził nadzieję, że nowe władze USA _ wyhamują negatywne tendencje w relacjach z Rosją _ i _ poczynią niezbędne kroki, aby wypełnić je nową treścią _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rosja świętuje zwycięstwo. Na Placu Czerwonym ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;swietuje;zwyciestwo;na;placu;czerwonym,121,0,450169.html )
* [ Ocieplenie na linii USA - Rosja? Ławrow chce konkretów ]( http://news.money.pl/artykul/ocieplenie;na;linii;usa;-;rosja;lawrow;chce;konkretow,252,0,449788.html )

Putin ocenił, że trwające w Gruzji manewry Sojuszu Północnoatlantyckiego przeczą deklaracjom Waszyngtonu o zamiarze poprawy stosunków z Moskwą. - _ Jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe Sojuszu, to jest to, oczywiście, sygnał w innym kierunku _ - powiedział.

Zdaniem szefa rosyjskiego rządu, _ nie można tego (ćwiczeń NATO) oceniać inaczej, niż jako poparcia dla reżimu rządzącego (w Gruzji) _.

Putin zauważył, że jednocześnie od nowego kierownictwa amerykańskiego płyną pozytywne sygnały. Jako przykład wymienił powrót do problemów rozbrojenia i zmianę nastawienia w sprawie wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Rosyjski premier zapowiedział, że w negocjacjach rozbrojeniowych z USA jego kraj będzie łączyć problemy tarczy antyrakietowej z kwestiami strategicznych broni ofensywnych. _ - Jest oczywiste, że ofensywne i obronne części sił strategicznych są ściśle i nierozerwalnie powiązane _ -oświadczył Putin.

_ - Nie trzeba być żadnym ekspertem, aby zrozumieć, że jeśli jedna strona chce lub będzie miała nad głową parasol chroniący przed wszelkimi zagrożeniami, to może ulec złudzeniu, że wszystko jej wolno _ - powiedział szef rządu Rosji.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz