Notowania

sarkozy
04.11.2008 16:34

Premier nie chce weta ws. pakietu klimatycznego

Szef rządu będzie rozmawiał o tym z prezydentem Francji

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*PremierDonald Tuskujawnił, że bardzo prawdopodobne jest jego spotkanie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm, na którym może być poruszony temat pakietu klimatyczno-energetycznego. *

Spotkanie z prezydentem Francji możliwe jest przed szczytem UE- Rosja, który zaplanowany jest na 14 listopada.

_ - Taka propozycja się pojawiła, aby porozmawiać o tych aspektach polityki europejskiej _ - mówi Tusk.

Premier jest przekonany, że na spotkaniu pojawią się także _ pewne formuły dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego . - Co daje szanse na zbliżenie stanowisk tak, by Polska i inne kraje nie musiały na przyszłym szczycie UE, w grudniu, odwoływać się do broni ostatecznej, jaką jest weto _ - powiedział szef rządu.

Premier jest przekonany, iż po październikowym szczycie UE, propozycje ze strony prezydenta Sarkozy'ego i szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso _ zbliżą nas do optymalnego wariantu _.

Wzbudzający coraz więcej kontrowersji pakiet klimatyczno- energetyczny - który ma zapewnić, że do 2020 roku UE zmniejszy emisję CO2 o 20 proc. - ma być przedmiotem porozumienia 27 unijnych państw i Parlamentu Europejskiego jeszcze do końca tego roku.

| DLACZEGO POLSKA NIE CHCE PAKIETU? |
| --- |
| Polska, z gospodarką w 94 proc. opartą na węglu, argumentuje, że realizacja ambitnych zobowiązań UE do redukcji emisji CO2 grozi drastyczną podwyżką cen prądu. A to dlatego, że KE zaproponowała, by wszystkie prawa do emisji w energetyce były sprzedawane na specjalnych aukcjach już od 2013 roku. |

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Polska zawetuje unijny pakiet klimatyczny? ]( http://news.money.pl/artykul/polska;zawetuje;unijny;pakiet;klimatyczny,36,0,377124.html )
* [ Tusk: Pakiet klimatyczny to o 90-proc. droższy prąd ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;pakiet;klimatyczny;to;o;90-proc;drozszy;prad,207,0,376527.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz