Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier się chwali: Polska liderem Europy

0
Podziel się

Donald Tusk uważa, że jego rządowi udało się obronić Polskę przed skutkami kryzysu ekonomicznego.

Premier się chwali: Polska liderem Europy
(PAP/Tomasz Gzell)
bDzGPggR

aktualizacja: 13:03

Premier Donald Tusk uważa, że jego rządowi udało się obronić Polskę przed skutkami kryzysu ekonomicznego i zwiększyć prestiż naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Na konferencji poświęconej dwuleciu rządów koalicji PO - PSL premier przekonywał, że na arenie międzynarodowej nasz kraj jest traktowany jako _ fenomen _, który dobrze radzi sobie z trudną sytuacją gospodarczą na świecie.

_ - Uważam, że sukces, bo tu chyba nie ma nikogo dzisiaj na tej sali, kto by kwestionował ten polski sukces w walce z kryzysem, że to jest sukces w dużej mierze tych wszystkich Polaków, którzy wbrew czarnym przepowiedniom uwierzyli we własne siły _ - podkreśla Tusk

bDzGPggT

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Zdaniem Tuska, wybory parlamentarne sprzed 2 lat pozwoliły na odbudowę zaufania w polskim społeczeństwie, co - jak zaznaczył - wpłynęło na skuteczne radzenie sobie z kryzysem w naszym kraju.

Premier dodał, że Polska najlepiej ze wszystkich krajów Europy radzi sobie z kryzysem. Odpierając zarzuty, dotyczące rosnącego w Polsce bezrobocia, premier podkreślił, z jego skala i tak jest mniejsza od średniej europejskiej.

Tusk podkreśla że cały rząd podjął bardzo trudny wysiłek, kiedy pierwsze symptomy kryzysu zaczęły docierać do Polski, bo - jak mówił - musieli się przeciwstawić nie tylko ogólnoświatowym i ogólnoeuropejskim trendom gospodarczym, ale także czarnowidztwu i brakowi wiary, pesymizmowi opozycji politycznej i także _ wielu niedowiarków, którzy w różnych miejscach, z różnych powodów pełnią funkcje publiczne _.

bDzGPggZ

Premier dodaje, że przez wiele miesięcy głównym zadaniem jego rządu było tłumaczenie polskiej opinii publicznej, opozycji, oraz osobom poza granicami kraju, że największą sztuką w tym kryzysie będzie nie ulec tego typu fałszywym radom. Podkreślił, że dobry rząd to taki, który wydaną złotówkę obejrzy pięć razy zanim ją wyda

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Premier zauważa, że pod względem długu i deficytu budżetowego nasz kraj jest w środku na liście państw europejskich. Tusk zapowiedział, że jego gabinet będzie działał odpowiedzialnie w sytuacji kryzysu i utrzymującego się wzrostu gospodarczego.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:
bDzGPgha

Polska ważnym graczem. Biurokracja wrogiem nr 1

Tusk podkreśla, że w ciągu dwóch lat rządów koalicji PO - PSL prestiż Polski na arenie międzynarodowej znacznie wzrósł, a nasz kraj stał się pełnoprawnym partnerem. Jak mówi premier, mamy ekipę specjalistów wyszkolonych na międzynarodowym poziomie, dzięki którym Warszawa osiągnęła sukces, chociażby w kwestii pakietu klimatycznego.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Tusk podkreśla, że priorytetem dla jego rządu jest uwolnienie gospodarki od nadmiaru biurokracji. Premier wyjaśnia, że zbędna praca papierkowa i opieszałość urzędników w największej mierze opóźniają ogromne inwestycje jak budowę autostrad.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

bDzGPghb

Do sukcesów rządu, Tusk zaliczył także udoskonalenie systemu emerytalnego wdrożonego przez rzad ekipę Jerzego Buzka.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Jak mówił, ekipa rządząca zdecydowała się na przeforsowanie rozwiązań korzystnych dla społeczeństwa, lecz niechętnie widzianych przez niektóre grupy zawodowe, które posiadały rozbudowany program świadczeń emerytalnych.

Premier twierdzi również, że w ciągu dwóch lat poprawiło się także nasze bezpieczenstwo energetyczne. Jako przykład premier podał rozpoczęcie budowy gazoportu, zawarcie bezpiecznego kontraktu na dostawy skropolonego gazu oraz korzystny wieloletni kontrakt z Rosją na dostawy błękitnego surowca.

bDzGPghc
POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Koalicjant widzi minusy

Zdaniem Jarosława Kalinowskiego z PSL największym minusem dwuletnich rządów koalicyjnych - to brak reformy zdrowia. Według europosła nie ma określonych decyzji rządu, a bez tego służba zdrowia się rozsypuje.

POSŁUCHAJ EUROPOSŁA PSL:

Kolejny minus dla rządu to doprowadzenie do katastrofy w publicznych mediach. Odpowiedzialność za to spada na Donalda Tuska.

POSŁUCHAJ EUROPOSŁA PSL:

Jarosław Kalinowski stawia plusy rządowi za wzrost gospodarczy i dobre wykorzystanie unijnych pieniędzy.

Opozycja: To zagłaskiwanie przedsiębiorców

Poseł PiS Paweł Poncyliusz uważa, że konferencja z okazji dwóch lat rządu ma za zadanie ocieplić wizerunek rządu w oczach środowisk biznesowych, które mocno zawiodły się na obietnicach rządu.

_ - To takie familiarne spotkanie, w którym chodzi o to żeby ocieplić stosunki, żeby jakieś organizacje przedsiębiorców nie czuły się do końca wykorzystane i porzucone, tylko że mogą liczyć na cokolwiek w przyszłości _ - uważa poseł PiS.

POSŁUCHAJ POSŁA PiS:

Poncyliusz uważa, że przemówienieTuskabyło bardzo sprawne. - _ Ale też brzmi w tym nutka pokory _ - dodaje polityk PiS.

POSŁUCHAJ POSŁA PiS:

| WIELKA KONFERENCJA NA DWA LATA RZĄDU |
| --- |
| W konferencji uczestniczą członkowie rządu, eksperci, organizacje pozarządowe oraz samorządowcy. Na specjalnych panelach dyskusyjnych omówione zostaną efekty dwóch lat pracy w każdym z resortów. Na dziś zaplanowano kilkanaście sesji, miedzy innymi: _ Wzmocnienie gospodarki w dobie światowego kryzysu _; _ Wykorzystanie funduszy unijnych _; _ Solidarność pokoleń: Seniorzy _; _ Nowoczesna podstawa programowa polskiej szkoły _. W trakcie dwudniowej konferencji weźmie udział 2 tysiące osób. Wśród gości z zagranicy będzie przedstawiciel Banku Światowego. |

ZOBACZ TAKŻE:
bDzGPghu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)