Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier upomina NBP i Radę Polityki Pieniężnej

0
Podziel się:

Trwa spór o utrzymanie linii kredytowej z MFW i wysokość zysku banku centralnego.

Premier upomina NBP i Radę Polityki Pieniężnej
(PAP/Radek Pietruszka)

Po spotkaniu Donalda Tuska z członkami Rady Polityki Pieniężnejszef NBP mówił o merytorycznej rozmowie w przyjaznej atmosferze. Tymczasem premier zaapelował do Sławomira Skrzypka i członków RPP o zgodę i współdziałanie.

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po spotkaniu napisało, że _ rozmawiano o potrzebie harmonijnej współpracy, niezbędnej dla utrzymania zrównoważonego rozwoju Polski w warunkach niepewności związanej ze światowym kryzysem gospodarczym _. Co dokładnie to oznacza i na jakie tematy premier rozmawiał z ekonomistami, nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że wzywając prezesa banku centralnego i członków RPP do współdziałania, premier podkreślił, że sytuacja kraju _ wymaga szczególnej wrażliwości i zdolności do współpracy wszystkich instytucji. _

To reakcja szefa rządu m.in. na spór dotyczący korzystania przez Polskę z linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W poniedziałek zarząd NBP poinformował, że Polska nie potrzebuje już pieniędzy z linii i może sama udzielić funduszowi pożyczki. Tymczasem zdaniem resortu finansów Polska powinna nadal mieć dostęp do 20,5 mld dolarów rezerw.


Filar: Przez konflikt rządu z NBP Polska traci wiarygodność
Skrzypek pytany po spotkaniu z premierem o uzgodnienia w tej kwestii powiedział: _ Nie będę się wypowiadał szczegółowo o tym, o czym rozmawialiśmy. _

_ - Mogę powiedzieć jedynie, że rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze _ - powtarzał szef banku centralnego.

I zdecydowanie unikał mówienia o konkretach.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:

(Dźwięk: IAR)

Szef banku centralnego nie chciał też ujawnić jaką kwotę z zysku NBPprzekaże do budżetu. _ - 30 kwietnia, jako prezes Narodowego Banku Polskiego, wywiążę się z ustawowego obowiązku, czyli skieruję sprawozdanie do Rady Ministrów _ – powiedział Skrzypek.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:

* * *(Dźwięk: IAR) *

Szef banku centralnego, pytany o spór z RPP dotyczący zasad tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe powiedział, że we wszystkich ciałach kolegialnych są różnice zdań. Ale zapowiedział zdecydowane kroki. - _ W tym momencie te różnice dotknęły fundamentów i _ pod tym względem jako prezes banku centralnego w zasadzie nie miałem wyboru. W sposób bardzo _ zdecydowany będę zabiegał o to, by ten proces przebiegał właściwie _ - powiedział Skrzypek.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)