Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier: Zmiany w konstytucji, nie pod Leppera

0
Podziel się

Chodzi o zakaz zasiadania w parlamencie osób skazanych.

Premier: Zmiany w konstytucji, nie pod Leppera
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bDTXGqCt

PremierDonald Tuskpodkkreśla że proponowany przez PO projekt zmian w konstytucji dotyczący wprowadzenia zakazu zasiadania w parlamencie osób skazanych prawomocnym wyrokiem nie był tworzony _ na Andrzeja Leppera _.

Szef Samoobrony ogłosił, że będzie kandydował w czerwcowych wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu.

W kontekście startu Leppera w tych wyborach premier był pytany o projekt zmian w konstytucji.

bDTXGqCv

Platforma Obywatelska złożyła taki projekt w Sejmie w lutym. Wprowadza on zakaz zasiadania w parlamencie dla osób prawomocnie skazanych za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Tusk powiedział, że trwają prace parlamentarne nad projektem i źle by się stało, gdyby zmieniły się one w _ wyścig _, która ma uniemożliwić kandydowanie komuś obciążonemu wyrokiem.

- _ W przypadku Platformy Obywatelskiej to nie była ustawa na Andrzeja Leppera. To jest projekt, który ma na trwałe zablokować przestępcom pospolitym zajmowanie tak ważnych funkcji publicznych jak mandat poselski i senatorski, (...) w związku z tym, że u nas sądy z - dla mnie niezrozumiałego powodu - tak rzadko korzystają z możliwości ograniczenia czy pozbawienia praw publicznych przestępców _ - powiedział premier.

Jak zaznaczył, nikt nie projektował zakazu zasiadania w parlamencie dla osób prawomocnie skazanych _ w kontekście niespodziewanych zresztą wyborów uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu _.

bDTXGqCB

Tusk podkreślił, że za _ bardzo niestosowne _ uznaje - _ używanie tego typu argumentów jak zmiana konstytucji czy ustawy po to, żeby komuś uniemożliwić kandydowanie _.

- _ Może nawet lepiej by było, że to prawo zostało przyjęte przez parlament i pana prezydenta po tych wyborach uzupełniających _ - dodał szef rządu.

Gdyby obecnie obowiązywał zakaz kandydowania i zasiadania w parlamencie dla osób prawomocnie skazanych, Lepper nie mógłby ubiegać się o mandat senatorski.

bDTXGqCC

W maju 2006 r. szef Samoobrony - wówczas wicepremier i minister rolnictwa - został skazany prawomocnie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie za pomówienie w 2001 r. pięciu polityków PO i SLD.

bDTXGqCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)