Notowania

leki
02.05.2009 16:23

Prezesa urzędu rejestracji leków wyłoni konkurs

Resort zdrowia szuka następcy Leszka Borkowskiego, usuniętego w marcu ze stanowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lee Nachtiga/CC/Flickr)

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na stanowisko prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W marcu z tej funkcji zdymisjonowano Leszka Borkowskiego w związku z wszczęciem śledztwa, które dotyczy urzędu.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej resortu, kandydaci na stanowisko prezesa urzędu rejestracji leków powinni m.in. mieć ukończone wyższe studia i posiadać tytuł zawodowy lekarza, lekarza stomatologa lub tytuł magistra farmacji. Muszą także posiadać wiedzę w zakresie prawa polskiego i prawa UE dotyczącą produktów leczniczych i biobójczych, wyrobów medycznych oraz co najmniej 3-letni okres zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w: szkołach wyższych i innych placówkach naukowych, które posiadają prawo nadawania stopni naukowych, jednostkach badawczo-rozwojowych oraz administracji publicznej związanej z ochroną zdrowia.

_ Dziennik _ podał w marcu, że Ministerstwo Gospodarki interweniowało w sprawie zarejestrowania leku francuskiej firmy Servier. Według gazety w związku z odmową zdymisjonowano prezesa urzędu rejestracji leków Leszka Borkowskiego, który w styczniu sugerował ABW, że francuski koncern mógł nielegalnie finansować PSL.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Afera z rejestracją leku z PSL w tle ]( http://news.money.pl/artykul/afera;z;rejestracja;leku;z;psl;w;tle,88,0,434520.html )
* [ Twardowski: Politycy nie naciskali przy rejestracji leków ]( http://news.money.pl/artykul/twardowski;politycy;nie;naciskali;przy;rejestracji;lekow,201,0,435913.html )
* [ Z półek w aptekach zniknie 2,5 tysiąca leków ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/z;polek;w;aptekach;zniknie;2;5;tysiaca;lekow,47,0,418095.html )

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski podkreślał wtedy, że dymisja Borkowskiego miała wyłącznie związek z wszczętym śledztwem, które dotyczy urzędu rejestracji leków. Ostateczną decyzję o odmowie rejestracji leku firmy Servier podjął resort zdrowia - zaznaczył.

Opłacenie przez tarchomińską Polfę służbowego wyjazdu do Chin pracowników urzędu rejestracji leków to jeden z wątków śledztwa wszczętego 2 marca przez warszawską prokuraturę po doniesieniu minister zdrowia Ewy Kopacz.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur powiedziała PAP, że śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek. Ma ono trzy wątki: przyjęcia korzyści osobistej w postaci opłacenia przez tarchomińską Polfę służbowego wyjazdu do Chin pracowników urzędu rejestracji leków; nieprawidłowości w organizacji procedur dopuszczania leków do obrotu oraz braku nadzoru ze strony prezesa urzędu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: leki, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz