Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnicy
31.05.2009 15:24

Prezydent agituje razem z PiS

Kaczyński:Państwo powinno pomóc rolnikom w spłacaniu długów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Zdaniem prezydentaLecha Kaczyńskiego podstawowym zadaniem naszego kraju jest kontynuacja wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. Jednocześnie - jak zaznaczył - każdy kraj musi mieć swoją narodową politykę rolną, _ szczególnie teraz w czasie kryzysu _.

Prezydent, który ww miejscowości Płoniawy-Bramura (Mazowieckie) zwiedził IX Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych _ Święto Mleka _, zaapelował do rolników o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj w Money.pl
*Tusk obiecuje rolnikom pieniądze i boiska * Premier zapowiada też reformę KRUS. Ale bez rewolucji. Czytaj w Money.pl

Lech Kaczyński wyraził przekonanie, że wspólna polityka rolna UE musi być kontynuowana, choć - jak dodał - nie jest sprawiedliwe, że polscy rolnicy dostają _ znacznie mniejsze dopłaty niż (rolnicy- PAP) w innych krajach _.

_ - Każdy kraj musi mieć też swoją narodową politykę rolną, szczególnie dzisiaj w czasach kryzysu i w wielu krajach tego rodzaju polityka jest prowadzona _ - mówił Lech Kaczyński.

_ - Ostatnio niemieccy rolnicy wywalczyli sobie pewne przywileje, obniżenie cen paliwa, zaoszczędzą na tym ok. 500 mln euro. Są działania także i w innych krajach _ - dodał prezydent.

Według niego obecnie w Polsce potrzebna jest promocja polskiego eksportu, bo - jak mówił - _ jest to około 20 proc. produkcji mlecznej _. A - jak dodał - _ sytuacja na rynku eksportowym jest bardzo trudna _.

W tym kontekście prezydent stwierdził, że nie kryje, _ iż nie jest rzeczą niebezpieczną, że na polski rynek stosując promocję na olbrzymią skalę _ wkracza _ wielka saksońska firma _ z branży mleczarskiej. _ To może spowodować kłopoty _ - ocenił L. Kaczyński.

Zdaniem prezydenta państwo powinno też pomóc rolnikom i hodowcom w spłacaniu długów. L. Kaczyński podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że budowanie nowoczesnych gospodarstw kosztuje i rolnicy zaciągają w tym celu długi.

_ - A długi ktoś musi spłacać. Jeśli cena skupu spadła o 50 proc. to bardzo często mamy do czynienia z sytuacją po prostu tragiczną z niemożliwością spłat, a więc to co zostało zbudowane może być zniszczone. Na to sobie nie możemy pozwolić _ - mówił prezydent. Według niego, potrzebna jest pomoc państwa w spłatach i wsparcie w prolongacie długów.

W ocenie prezydenta, niemałe znaczenie miała akcja _ szklanka mleka _. _ Ona ma znaczenie społeczne dla tych dzieci, które pochodzą z nie najbogatszych rodzin _ - zaznaczył.

Prezydent powiedział, że na tę akcję w 2007 i w 2008 r. przeznaczono ok. 150 mln zł, a w tym roku kwota ta wyniosła 50 mln zł. _ To jest gwałtowny spadek i on też pogarsza sytuację. Takich oszczędności być nie może _ - stwierdził Lech Kaczyński.

_ - Trzeba prowadzić dużo aktywniejsza politykę, trzeba konsolidować produkcję mleka, ale trzeba też prowadzić politykę koncentracji i większego wpływu producentów na sprzedaż, bo w tej chwili zarobki pośredników są zbyt duże. To zresztą problem nie tylko produkcji mlecznej, to w ogóle problem produkcji rolnej _ - mówił prezydent. Jak dodał, _ cena zbóż spadły o prawie 50 proc., a wcale nie oznacza to, że cena chleba spadła o 50 proc. _.

_ _ Kaczyński podkreślił, że planowane przez rząd zmiany w budżecie nie mogą _ jeszcze pogorszyć _ sytuacji rolników.

Prezydent apeluje o głosowanie u boku kandydatów PiS

Prezydent zaapelował do rolników o czynny udział w nadchodzących wyborach do PE. Według niego, żeby głos rolników był słyszany w Warszawie, rolnicy muszą korzystać ze swoich demokratycznych praw.

_ Weźcie w nich udział _ - apelował prezydent do rolników podkreślając, że mają na swym koncie sukcesy. _ Macie sukcesy, wyhodowaliście krowy, które dorównują wszystkim innym w Europie, organizujecie już dziewiątą wystawę _ - mówił prezydent.

_ _Lechowi Kaczyńskiemu towarzyszyli podczas wizyty m.in.Adam Bielan- nr 1 na mazowieckiej liście wyborczej PiS i b. wiceminister rolnictwa poseł PiSHenryk Kowalczyk.

Tagi: rolnicy, ue, polityka rolna, dotacje, pomoc, długi, mleko, henryk kowalczyk, eurowybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz