Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaczyński
26.06.2007 13:08

Prezydent: Historia Żydów to część naszej historii

Historia Żydów polskich to część historii mojego kraju, część historii mojego narodu, która wymaga pamięci i uczczenia - powiedział prezydent Lech Kaczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Historia Żydów polskich to część historii mojego kraju, część historii mojego narodu, która wymaga pamięci i uczczenia - powiedział prezydent Lech Kaczyński w Warszawie podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum powstanie na terenie przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Placówka ta ma upamiętniać wielowiekowe tradycje i życie polskich Żydów. Muzeum ma też wychowywać młode pokolenie w duchu wzajemnej tolerancji oraz szacunku dla kultury żydowskiej.

Projekt muzeum został powołany do życia przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH). Inwestycję współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, ministerstwo kultury oraz stowarzyszenie ŻIH przez swoich donatorów.

"To muzeum jest wielką szansą na przełamywanie wzajemnego braku wiedzy o sobie i na coraz głębsze pojednanie" - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego.

Jak zapewnił prezydent, "będziemy się starali, żeby to miejsce było odwiedzane co najmniej równie często, jak Muzeum Powstania Warszawskiego". Dodał, że chciałby, aby stało się ono "miejscem istotnym nie tylko dla Żydów, ale i dla Polaków".

Prezydent przypomniał też słowa Jana Pawła II, "wielkiego promotora nie tylko polsko-żydowskiego pojednania, ale i walki z przejawami antysemityzmu". Papież-Polak "tłumaczył polskim i niepolskim katolikom, że ludzie starego testamentu są naszymi braćmi" - powiedział Kaczyński.

Tagi: kaczyński, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz