Notowania

unia
19.03.2009 07:26

Prezydent i premier do Brukseli lecą razem

Chcemy pieniędzy na gazoport i dla Bełchatowa, będziemy forsować Nabucco.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Lech KaczyńskiiDonald Tusklecą na dwudniowy szczyt UE, który skoncentruje się na sprawach gospodarczych: planie wyjścia z kryzysu, pobudzania zatrudnienia oraz reformy nadzoru rynków finansowych.

Wbrew dotychczasowym zapowiedziom prezydent i premier polecą do Brukseli razem. Wcześniej w obu kancelariach informowano, że Donald Tusk poleci do Brukseli w czwartek rano, następnie samolot rządowy miał wrócić do Warszawy i ok. godz. 13 zabrać do Brukseli prezydenta. Wczoraj wieczorem nastąpiła zmiana planów i prezydent razem z premierem wyleci do Brukseli w czwartek po godz. 8 rano.

Niezależne plany, wspólny powrót

Według ministra w Kancelarii Prezydenta Mariusza Handzlika, Lech Kaczyński spotka się w czwartek, przed rozpoczęciem unijnego szczytu, z premierem przewodniczących obecnie Unii Czech Mirkiem Topolankiem.

Donald Tusk przed rozpoczęciem szczytu weźmie natomiast udział w spotkaniu liderów Europejskiej Partii Ludowej. Premier spotka się też z szefami rządów: Ukrainy, Węgier i Danii. W piątek - po zakończeniu dwudniowych obrad - obaj politycy wrócą razem do Warszawy samolotem rządowym.

Główny temat: Kryzys

Uczestnicy szczytu mają rozmawiać przede wszystkim o pobudzaniu gospodarki w kryzysie. Skoncentrują się na propozycji pięciomiliardowego planu inwestycji w projekty energetyczne, szerokopasmowy internet i rolnictwo. Wciąż jednak nie ma zgody na to kilku krajów, w tym przede wszystkim Niemiec, które jako główny płatnik do unijnej kasy nie chcą wydawać na innych. Plan inwestycyjny oprotestowują też Portugalia i Rumunia.

_ - Niemcy wykazały maksimum dobrej woli podczas ostatniego kryzysu gazowego, ale dobra wola dobrą wolą, a regulacje regulacjami. Nie wiemy, czy Niemcy zdecydują się na samotne, antyeuropejskie weto _ - powiedziały w przeddzień szczytu źródła w polskim rządzie.

Wspierane przez Komisję Europejską czeskie przewodnictwo UE jest zdeterminowane, by doprowadzić do porozumienia w tej sprawie na szczycie: - _ Będziemy bronili zasady, że unijny recovery plan ma opiewać na nie mniej niż 5 miliardów, a pieniądze mają być przeznaczone na załączoną listę projektów. Polska ma szansę stać się największym beneficjentem netto tego planu. Mówimy o kwocie około 330 milionów euro _ - powiedziały w środę źródła rządowe.

Chcemy pieniędzy na gazoport i dla Bełchatowa, będziemy forsować Nabucco

Wśród projektów, na jakie Polska ma szansę otrzymać pieniądze są m.in. instalacja CCS dla elektrowni Bełchatów (180 milionów euro), gazoport w Świnoujściu (80 milionów euro). Polska miałaby też otrzymać pieniądze w ramach tzw. rewersów na gazociągach (rewersy pozwalają na pompowanie gazu w odwrotnym niż normalnie kierunku), a także w ramach projektu gazociągu Skanled.

Czwartkowo-piątkowy szczyt w Brukseli ma dać też impuls do realizacji unijnego planu działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej.

Tak jak chciała Polska, przywódcy podkreślą konieczność dywersyfikacji nie tylko dróg, ale i źródeł dostaw surowców energetycznych do UE, co ma służyć uniezależnieniu się od Rosji. Do połowy roku - wynika z projektu wniosków końcowych - KE ma przedstawić _ konkretny mechanizm _, który ułatwi UE dostęp do gazu z regionu Morza Kaspijskiego - co oznacza dalsze promowanie sztandarowego projektu gazociągu Nabucco.

Polski rząd chce zabiegać o to, aby wśród projektów finansowanych z recovery plan znalazło się konkretnie właśnie Nabucco, ale w UE pojawiają się też propozycje, aby mówić raczej szerzej o _ południowym korytarzu _, który miałby oznaczać m.in. interkonektor Grecja-Włochy po dnie Morza Egejskiego.

Wstęp do reformy rynków finansowych

Przywódcy krajów UE mają też poprzeć założenia reformy rynków finansowych, opartych na raporcie tzw. grupy de Larosiere'a, których celem jest uczynienie rynków i instytucji finansowych bardziej bezpiecznymi dla inwestorów.

KE liczy, że propozycje ekspertów (w tymLeszka Balcerowicza) będą częścią stanowiska UE na spotkanie najbogatszych i najszybciej rozwijających się gospodarek świata G20 w Londynie 2 kwietnia.

Wśród propozycji na londyński szczyt znajdzie się zwiększenie funduszy MFW do 500 mld dolarów. UE ma wesprzeć instytucję dodatkowymi kredytami w wysokości 75-100 mld USD.

Z projektu wniosków końcowych ze szczytu wynika też, że UE będzie domagać się w Londynie większej regulacji i nadzoru nad agencjami ratingowymi, walki z rajami podatkowymi i ogłoszenia ich czarnej listy, a także _ wspólnych zasad _, które zapobiegną rozdmuchanym zarobkom bankowców.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: unia, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz