Notowania

bruksela
07.11.2008 13:38

Prezydent lojalnie przedstawi stanowisko rządu

Unijni przywódcy rozmawiają w Brukseli o ratowaniu światowych finansów. Prezydent przedstawi stanowisko rządu, choć ma zastrzeżenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Unijni przywódcy rozmawiają na szczycie w Brukseli o ratowaniu światowych finansów. Polskę reprezentuje Lech Kaczyński, który zaprezentuje stanowisko rządu, choć ma do niego zastrzeżenia.

Francuskie przewodnictwo Unii Europejskiej liczy, że spotkanie pozwoli _ skoordynować _ unijną odpowiedź w sprawie reformy światowej polityki finansowej, która następnie zostałaby zaprezentowana na szczycie G20 w Waszyngtonie 15 listopada.

_ - Głównym celem naszego spotkania jest wspólne sformułowanie propozycji i kroków, które Europa powinna proponować na szczycie w Waszyngtonie _ - napisał prezydent Francji Nicolas Sarkozy w zaproszeniu na piątkowy szczyt. _ Reforma międzynarodowej architektury finansowej jest konieczna _ - podkreślił.

| Jest to nieformalny szczyt, w formie obiadu, przywódców państw i szefów rządów UE poświęcony reformie międzynarodowych struktur finansowych w odpowiedzi na obecny globalny kryzys finansowy. |
| --- |

Zgodnie z najnowszym, przygotowanym przez Francję trzystronicowym dokumentem na szczyt, Paryż wskazuje na pięć obszarów, w których muszą zapaść światowe decyzje.

Są to: wzmocnienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, tak by stał się _ pierwszą i centralną _ instytucją finansową świata; objęcie nadzorem agencji ratingowych; ujednolicanie norm księgowych; regulacja i nadzór finansowy, _ tak by żaden rynek ani żadne centrum finansowe nie uniknęło regulacji ani kontroli _; kodeks postępowania w sektorze bankowym, który wyeliminuje podejmowanie nadmiernego ryzyka.

Francja chce, by zgoda co do tych pięciu działań zapadła już podczas szczytu G20 w Waszyngtonie 15 listopada. Natomiast _ konkretne decyzje _ mają być podjęte nie później niż w ciągu stu dni. Wówczas, po 100 dniach od spotkania w Waszyngtonie, ma też być zorganizowany nowy światowy szczyt.

*Prezydent przedstawi stanowisko rządu *

Prezydent Lech Kaczyński zapowiada, że przedstawi na szczycie stanowisko rządu, choć nie ukrywa, że ma do tego dokumentu pewne zastrzeżenia.

Podkreśla, że znaczna jego część dotyczy kwestii, które w najmniejszym stopniu nie są przedmiotem obrad. _ - To tak, jakbym jechał na naradę w sprawie województwa wielkopolskiego, a miał stanowisko rządu w sprawie województwa świętokrzyskiego _ - dodał prezydent.

Łącznie na wypowiedź Lech Kaczyński będzie miał 2 minuty. Powie, że popieramy propozycje francuskie dotyczące rozwiązania kryzysu światowego, a także wspomni o tym, że rząd czyni wysiłki w kierunku wprowadzenia euro w roku 2012. Prezydent zastrzegł jednak, że nie zamierza się na ten temat rozwodzić, gdyż - jak stwierdził - _ nie chce zanudzać naszych francuskich przyjaciół _.

Odnosząc się do punktu stanowiska rządowego dotyczącego Traktatu Lizbońskiego Lech Kaczyński zaznaczył, że temat ten nie będzie omawiany na szczycie. Prezydent zdaje sobie jednak sprawę z tego, że apel o jak najszybsze ratyfikowanie dokumentu jest adresowany do niego. Jak powiedział, stanowisko rządu traktuje nie jako złośliwość pod swoim adresem, ale jako naiwną chęć wprowadzenia go w pułapkę.

Lech Kaczyński zapewniał, że nie będzie zwlekał z przekazaniem rządowi informacji o szczycie. Żałuje jednak, że w delegacji nie ma jednego z wiceministrów finansów. _ Ale to premier podjął taką decyzję _ - dodał prezydent.* *
Stanowisko zawierające _ mapę drogową _ dojścia Polski do strefy euro oraz apel do krajów Wspólnoty o szybką ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przekazał prezydentowi szef resortu finansów Jacek Rostowski.

| Według harmonogramu przyjętego przez rządDonalda Tuska, Polska będzie gotowa do przystąpienia do strefy euro 1 stycznia 2012 roku. |
| --- |

Piotr Kownacki podkreślił, że unijny szczyt nie jest forum do przedstawiania rozbieżności stanowisk między premierem a prezydentem.

Ponadto prezydent Francji Nicolas Sarkozy podczas szczytu będzie chciał poinformować unijnych przywódców o stanowisku przygotowywanym na szczyt gospodarczy w Waszyngtonie 15 listopada.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Znów iskrzy na linii rząd-prezydent ]( http://news.money.pl/artykul/znow;iskrzy;na;linii;rzad-prezydent,91,0,383323.html )
* [ Prezydent zaprasza Rostowskiego ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;zaprasza;rostowskiego,35,0,383011.html )
* [ Winczorek: Prezydent musi wypełnić instrukcje ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/winczorek;prezydent;musi;wypelnic;instrukcje,24,0,383000.html )
* [ Rząd da prezydentowi mapę, poprosi o żołnierzy ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/rzad;da;prezydentowi;mape;poprosi;o;zolnierzy,88,0,382808.html )
Tagi: bruksela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz