Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisze dziś Traktat Lizboński

0
Podziel się:

- To znak dla Unii, że należy szanować zasady demokracji - podkreśla pałac prezydencki.

Prezydent podpisze dziś Traktat Lizboński
(PAP/Radek Pietruszka)

- To znak dla Unii Europejskiej, że najeży szanować zasady demokracji - podkreśla pałac prezydencki. Na ceremonię Lech Kaczyński zaprosił szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i premiera przewodniczącej obecnie Unii Europejskiej Szwecji Fredrika Reinfeldta.

Prezydencki minister Andrzej Duda mówi, że prezydent obiecał, że Traktat podpisze po irlandzkim _ tak _ i zdania dotrzymuje:

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej mówi, że Traktat Lizboński to sukces Europy i Polski, a klęska PiS - u i prezydenta Kaczyńskiego:

[

Rosati: Unia nie stanie się klubem dyskusyjnym ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rosati;dzieki;traktatowi;unia;nie;stanie;sie;klubem;dyskusyjnym,203,0,544715.html )
Zdaniem szefa SLD Grzegorza Napieralskiego to dobrze że prezydent zdecydował się na podpis, choć niepotrzebnie czekał na decyzję Irlandczyków:

Na uroczystość zaproszeni zostali również: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, minister spraw zagranicznych, szef sejmowej i senackiej komisji spraw zagranicznych oraz komisji ds. Unii Europejskiej, dziekan korpusu dyplomatycznego oraz ambasadorowie państw Unii Europejskiej.

Po irlandzkim _ tak _ w referendum i ratyfikowaniu traktatu lizbońskiego przez Lecha Kaczyńskiego, jedynym kraje, w Unii, który nie przyjął jeszcze dokumentu, pozostaną Czechy. Prezydent Czech Vaclav Klaus zapowiedział, że zanim podpisze ratyfikację Traktatu Reformującego Unię Europejską, chce uzupełnienia go przypisem, ograniczającym obowiązywanie Karty Praw Podstawowych wobec Republiki Czeskiej.

| Co zmienia Traktat Lizboński |
| --- |
| * reformuje i usprawnia funkcjonowanie Unii Europejskiej, * daje Unii osobowość prawną, dzięki której stanie się ona równoprawnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych. UE nabędzie zdolność m.in. zawierania umów międzynarodowych (a także możliwość przystąpienia do organizacji międzynarodowych), * zwiększa rolę Parlamentu Europejskiego. PE otrzyma większe uprawnienia prawodawcze, budżetowe oraz w dziedzinie zatwierdzania umów międzynarodowych, * likwiduje rotacyjne, półroczne przewodzenie w Radzie Europejskiej kolejno przez szefów państw i rządów krajów UE i ustanawia stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej, wybieranego na 2,5 letnią kadencję, * zmienia zasady głosowania w Radzie Europejskiej - *Rada większość swoich decyzji będzie podejmowała większością kwalifikowaną (z wyjątkiem sytuacji, gdzie w traktacie przewidziano inny sposób – jednogłośny, * *wzmacnia rolę parlamentów krajowych. *Będą mogły one już na bardzo wczesnym etapie interweniować w *prace
prawotwórcze
, zanim jeszcze dany wniosek legislacyjny zostanie szczegółowo przeanalizowany przez Parlament Europejski i Radę, * tworzy urząd unijnego przedstawiciela do spraw zagranicznych, * wprowadza ujednolicenie osobowości prawnej UE, * wprowadza zasadę solidarności energetycznej, o które dopominały się zwłaszcza Polska i Litwa, * daje obywatelom Unii prawo do tzw. inicjatywy ustawodawczej, *czyli możliwość zwrócenia się do Komisji Europejskiej z projektem aktu prawnego. Musi ją podpisać co najmniej 1 mln obywateli UE, * określa procedurę wyjścia kraju z Unii. * (AND) |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)