Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent pożegnał Kamińskiego i Legutkę

0
Podziel się:

Michał Kamiński i prof. Ryszard Legutko chcą startować w wyborach do europarlamentu.

Prezydent pożegnał Kamińskiego i Legutkę
(PAP/Jacek Turczyk)

PrezydentLech Kaczyńskiwręczył akty odwołania z funkcji sekretarzy stanu w swojej kancelarii Michałowi Kamińskiemu i prof.Ryszardowi Legutce. Rezygnacja prezydenckich ministrów nastąpiła w związku z ich kandydowaniem w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kamiński i Legutko startują z list PiS-u. Obaj mają pierwsze miejsca na listach: Kamiński w Warszawie, Legutko - na Dolnym Śląsku. Prezydent podkreślił, że jedynym powodem odwołania _ jego dwóch bliskich współpracowników _ jest ich start w eurowyborach. Obowiązki związane z kampanią wyborczą są nie do pogodzenia z obowiązkami sekretarzy stanu - dodał.

Lech Kaczyński podziękował swoim byłym ministrom za pracę i życzył im sukcesu w wyborach do PE. _ Ten sukces jest potrzebny naszemu krajowi. Jestem o tym przekonany z dnia na dzień bardziej _ - zaznaczył. Dodał, że jego współpraca z prof. Legutką i Kamińskim - już nie na zasadach formalnych - będzie na pewno kontynuowana.

Kamiński żegnając się z pracą w Kancelarii Prezydenta zadeklarował, że chciałby, aby wizja Polski, jaką ma Lech Kaczyński, była reprezentowana także w Parlamencie Europejskim. Według Kamińskiego, jest to wizja Polski otwartej na wschodnich sąsiadów, umacniającej swoją pozycję na Wschodzie, a tym samym wzmacniającej swoją siłę w Unii Europejskiej.

Kamiński podkreślił, że odchodzi z prezydenckiej kancelarii, ale nie odchodzi od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. _ Jeśli pan prezydent będzie tylko chciał ze mnie skorzystać, będę dalej jego żołnierzem, tak jak byłem przez te ostatnie lata _ - dodał. Podkreślił, że praca w Kancelarii Prezydenta była dla niego _ ogromnym zaszczytem _.

Z kolei Ryszard Legutko podkreślił, że praca w Kancelarii Prezydenta była dla niego nie tylko _ honorem i zaszczytem _, ale też _ niezwykłą przygodą _. Jak mówił, w jej trakcie stanął przed _ bardzo trudnymi wyzwaniami _, ale _ w przekonaniu o ważności tej misji, ważności (tej) prezydentury dla dobra Polski _. _ Jestem dumny, że mogłem dla pana (prezydenta) pracować _ - powiedział Legutko.

Zastępca szefa Kancelarii PrezydentaWładysław Stasiakpowiedział we Wrocławiu, że decyzja, kto zastąpi Kamińskiego i Legutkę w kancelarii, nie została jeszcze podjęta, ale - w jego ocenie - może zapaść w najbliższym czasie.

Stasiak podkreślił jednocześnie, że _ nie ma gwałtownej potrzeby podjęcia takiej decyzji, ponieważ wszystkie zadania są wykonywane _. Minister dodał, że prezydent nie jest też zobligowany żadnym terminem, a wyznaczenie następców Kamińskiego i Legutko _ jest tylko kwestią decyzji prezydenta _.

Kamiński ma 37 lat, był dwukrotnie posłem i eurodeputowanym. Był długo związany ze Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym, które od wyborów 1997 roku było jedną z partii wchodzących w skład AWS. Do maja 2000 roku pełnił funkcję rzecznika ZChN. W 2001 roku wstąpił do partii Przymierze Prawicy. Obecnie jest członkiem PiS.

W 2005 roku był zaangażowany w kampanię parlamentarną PiS i prezydencką Lecha Kaczyńskiego. Kamiński jest jednym ze spin doctorów PiS, będzie również jednym z twórców tegorocznej kampanii PiS do europarlamentu. W prezydenckiej kancelarii pracował od lipca 2007 roku. Był odpowiedzialny za politykę medialną Lecha Kaczyńskiego.

Z kolei Legutko był - od grudnia 2007 roku - w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy kultury, dziedzictwa narodowego i nauki. W poprzedniej kadencji parlamentu był wicemarszałkiem Senatu, jednak w wyborach w 2007 roku nie dostał się do tej izby (startował z listy PiS). Po rozpadzie koalicji PiS-Samoobrona-LPR, Legutko zastąpił na stanowisku ministra edukacji narodowej lidera LPRRomana Giertycha.

Legutko jest profesorem filozofii, specjalizującym się w filozofii starożytnej i filozofii politycznej. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Był ponadto współzałożycielem Ośrodka Myśli Politycznej - instytucji zajmującej się niezależną analizą polityczną. Współtworzył ją w 1992 roku jako jedną z pierwszych w Polsce organizacji pozarządowych tego typu.

Profesor zaangażował się także w projekt _ Państwo polskie wobec Polaków na Wschodzie _, dotyczący wspierania Polaków za wschodnimi granicami RP. Pisał m.in. dla _ Wprost _, _ Rzeczpospolitej _, _ Nowego Państwa _ i _ Życia _. W latach 80. redagował w Krakowie podziemną _ Arkę _, jedno z najważniejszych niezależnych pism wydawanych w Polsce. W związku z działalnością opozycyjną w 2005 r. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)