Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent uważa, że kryzys dosięgnie Polski

0
Podziel się

Lech Kaczyński uważa, że rząd i NBP powinny interweniować na rynkach finansowych.

Prezydent uważa, że kryzys dosięgnie Polski
(PAP/Andrzej Grygiel)
bDALwNkR

PrezydentLech Kaczyńskiuważa, że polski rząd i NBP, w porozumieniu z Unią Europejską, powinny podjąć interwencję, by zminimalizować skutki amerykańskiego kryzysu finansowego dla polskiej gospodarki.

Lech Kaczyński odnosząc się do kryzysu w Stanach Zjednoczonych ocenił, że _ z dnia na dzień jest gorzej _, a odrzucenie w poniedziałek planu pomocy instytucjom finansowym jest sygnałem niedobrym.

_ - Wierzę w to, że Stany Zjednoczone (...) podejmą jednak działania, które są potrzebne by przynajmniej ograniczyć skutki tego kryzysu _ - podkreślił prezydent. Dodał, że kryzys amerykański, a przynajmniej jego skala, jest zaskoczeniem.

bDALwNkT

Lech Kaczyński ocenił, że nie można przewidzieć, _ w którym momencie ten kryzys sięgnie naszego kraju _. Ale, według niego, sięgnie.

_ - Dzisiaj, kiedy jesteśmy zagrożeni tym kryzysem, kiedy jesteśmy częścią mocno zintegrowanej w sensie gospodarczym Europy i coraz bardziej globalizującego się świata, musimy podjąć działania we współpracy z innymi, w szczególności z Unią Europejską, naciskając na to, by nie bać się interwencji _ - powiedział Lech Kaczyński.

_ - Musimy podjąć tego rodzaju interwencję, w porozumieniu z Komisją Europejską, ale działając odważnie, poprzez Narodowy Bank Polski, poprzez rząd Rzeczpospolitej, tak by - jeśli skutki tego kryzysu sięgną naszego kraju - były one jak najmniejsze _ - tłumaczył prezydent.

Kaczyński przyznał, że _ jako państwo polskie nie jesteśmy wszechwładni , ale _ trzeba zrobić wszystko co można, nawet łamiąc pewne dogmaty _. Podkreślił, że on sam nie wierzy w dogmaty w ekonomii. - I tym się może różnię od wielu tych, którzy dziś sprawują bezpośrednio władzę ekonomiczną i ja tego nie kwestionuję, bo w tym zakresie najważniejszy był, jest i będzie rząd _ - powiedział Lech Kaczyński.

bDALwNkZ

Prezydent przekonywał, że na całym świecie _ istnieje tylko jeden rodzaj podmiotów, który jest w stanie temu (kryzysowi) zapobiec, albo przynajmniej ograniczyć skutki _. Jak wyjaśnił, jest to państwo.

Jednak, według prezydenta, _ w ostatnich dziesięcioleciach (...) państwo jako instytucja przestało być modne _. W jego opinii, odrzucony w USA plan oznaczał _ wzmocnienie państwa, jego roli _, dlatego też - zdaniem prezydenta - przeciwnicy wzmocnienia państwa mogli opowiedzieć się przeciwko niemu.

_ - Ale pozostaje pytanie, czy rzeczą gorszą jest wzmocnienie państw, nawet wbrew pewnej ideologii, czy rzeczą gorszą jest kryzys, który spowoduje skutki, których dzisiaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć _ - powiedział Lech Kaczyński.

bDALwNla

Według polskiego prezydenta, do odrzucenia planu mógł się także przyczynić fakt, że 700 mld dolarów przeznaczonych na jego realizację pochodzić miało z kieszeni podatników a trafić do systemy finansowego. - _ Czyli zarobią (...) rekiny, finansjera, ci którym i tak jest dobrze a do tego postępowali w sposób nieprzemyślany _ - stwierdził prezydent.

| PLAN PAULSONA ODRZUCONY |
| --- |
| W poniedziałek amerykańska Izba Reprezentantów odrzuciła projekt planu pomocy instytucjom finansowym przedstawiony przez ministra skarbu Henry'ego Paulsona. Plan miał pomóc w przełamaniu blokady bankowego rynku kredytowego i oddalić widmo ogólnego załamania gospodarki USA. Przewidywał on wykup _ toksycznych aktywów _ kosztem 700 mld dolarów. Plan został odrzucony pomimo poparcia prezydenta George'a W. Busha i działaczy obu partii. Przeciwko wprowadzeniu go w życie głosowali w poniedziałek w Izbie Reprezentantów głównie Republikanie, ale także ponad 90 Demokratów, chociaż kierownictwo tej partii wzywało do poparcia planu administracji. |

bDALwNlu
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)