Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent: Ważne, by UE nie stała się superpaństwem

0
Podziel się

Polska i Czechy chcą, by unia miała charakter związku państw.

Prezydent: Ważne, by UE nie stała się superpaństwem
(PAP/EPA)
bEhsDKGd

Prezydent Lech Kaczyński powiedział w Pradze, że ważne jest, by Unia Europejska po wejściu w życie Traktatu z Lizbony była związkiem państw.

Czeski prezydent Vaclav Klaus zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Republika Czeska muszą się nauczyć funkcjonować w nowych strukturach europejskich.

- _ Sądzę, że oba nasze kraje muszą się nauczyć, jak postępować w tych nowych prawnych ramach, a zwłaszcza musimy starać się o to, by Traktat Lizboński nie był wyłącznie otwarciem drzwi do dalszej radykalnej unifikacji i centralizacji Europy _- zaznaczył czeski prezydent.

bEhsDKGf

_ - Interpretacja (Traktatu Lizbońskiego) może pójść w dwóch kierunkach: Unia Europejska jako silny związek państw i Unia Europejska jako swoiste "superpaństwo", co prezydent Klaus nazywa centralizacją i unifikacją _ - mówił z kolei Lech Kaczyński.

Zaznaczył, że to, iż obaj opowiadają się za Unią Europejską jako związkiem państw, nie wynika z przekory. _ - Wynika to ze spokojnej analizy sytuacji w Europie, gdzie narody i ich państwa mają swoją wizję świata, swoją opinię publiczną, co jest niezwykle istotne i swoje odmienności, często bardzo daleko idące _ - powiedział.

Lech Kaczyński podczas wizyty w Czechach otrzymał najwyższe państwowe odznaczenie - Order Lwa Białego. Klaus na uroczystości wręczania wyróżnienia powiedział, że uważa polskiego prezydenta za wyjątkową osobowość Polski, Europy, oraz czeskiego przyjaciela, który przyczynił się do rozwoju dobrych stosunków między obu krajami. Dodał, że szanuje jego odważny sposób prowadzenia polityki.

Dziękując za order, L.Kaczyński zaznaczył, że Republika Czeska jest krajem, który w dzisiejszej Europie powinien odgrywać istotną rolę. _ - Ale dzisiejsza Europa jest taka, że tę rolę kraje, które nie są Niemcami czy Francją, mogą odgrywać tylko wspólnie _ - powiedział.

bEhsDKGl

ZOBACZ TAKŻE:

bEhsDKGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)