Notowania

donald tusk
04.11.2008 16:17

Prezydent zaskoczył Sikorskiego

Szef MSZ uważa, że prezydent nie powinien działać w UE bez wiedzy rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Radosław Sikorskizaapelował do prezydentaLecha Kaczyńskiegoo zaprzestanie prób prezentowania za granicą stanowiska Polski bez wiedzy rządu. *
Szef polskiej dyplomacji poinformował, że podczas wczorajszego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Wspólnoty w Marsyli zostało - jak się wyraził - _ położone na stół _ nieznane mu oświadczenie prezydentów Polski i Litwy. Wzywało do niepodejmowania rokowań Unii z Rosją.

Radosław Sikorski powiedział, że istnienie tego dokumentu i jego treść była dla niego zaskoczeniem. Podkreślił, że nie jest dobre dla naszej pozycji negocjacyjnej, gdy innym krajom prezentowane jest stanowisko Polski, które nie jest uzgodnione z rządem.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prezydent dostanie wskazówki na szczyt UE ]( http://www.money.pl/gospodarka/fundusze_unijne/artykul/prezydent;dostanie;wskazowki;na;szczyt;ue,56,0,383032.html )
* [ Prezydent zaprasza Rostowskiego ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;zaprasza;rostowskiego,35,0,383011.html )
* [ Stanowisko prezydenta na piątkowy szczyt UE ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/stanowisko;prezydenta;na;piatkowy;szczyt;ue,205,0,382925.html )
* [ Rząd da prezydentowi mapę, poprosi o żołnierzy ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/rzad;da;prezydentowi;mape;poprosi;o;zolnierzy,88,0,382808.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

PremierDonald Tuskpodkreślił, że nie jest możliwe bycie skutecznym partnerem w Unii Europejskiej w sytuacji, gdy kluczowe kwestie w polityce zagranicznej kraju są formułowane poza jego granicami.

W ocenie premiera, w takim przypadku, gdy bez jego wiedzy jest prezentowane stanowisko Polski w kwestii dotyczącej traktatu Unia-Rosja, nie może on być traktowany poważnie podczas negocjacji.

Premier Donald Tusk poinformował, że rząd nie przyjął jeszcze instrukcji dla prezydenta na piątkowy szczyt Unii poświęcony kryzysowi finansowemu. Polskę ma tam reprezentować Lech Kaczyński, który wielokrotnie nie zgadzał się z rządem w takich kwestiach, jak chociażby przystąpienie Polski do strefy euro w 2012 roku, czy ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego do końca roku.

Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz