Notowania

gruzja
24.11.2008 11:24

Prokuratura bada incydent w Gruzji

Chodzi o sprawdzenie, czy doszło do napaści na prezydenta Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada okoliczności niedzielnego incydentu w Gruzji z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak powiedział w poniedziałek rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk, prokuratura zbada, czy są podstawy do przyjęcia, że popełniono przestępstwo czynnej napaści na prezydenta (za co grozi do 5 lat więzienia) lub wymuszenia przemocą określonego zachowania się - za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

| STRZELALI DO PREZYDENTA? |
| --- |
| W niedzielę po południu w Gruzji konwój samochodów z prezydentami Kaczyńskim i Micheilem Saakaszwilim został zatrzymany przy granicy z Osetią Południową. W pobliżu rozległy się strzały. Nikomu nic się nie stało. Kolumna samochodów miała jechać z lotniska w Tbilisi do jednego z osiedli przy granicy z Osetią Płd. Po incydencie prezydenci wrócili bezpiecznie do Tbilisi. |

Prezydent: To Rosjanie strzelali

Prezydent Kaczyński jeszcze w Gruzji pytany, z czego wnosi, iż to Rosjanie oddali strzały, odpowiadał, że stwierdził to po ich okrzykach w języku rosyjskim i że od dawna słyszał od prezydenta Gruzji oraz z innych źródeł, że w tym miejscu są rosyjskie posterunki, że Rosjanie się z tej okolicy nie wycofali.

_ - Prowadzimy czynności sprawdzające. Planujemy zwrócić się do Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Biura Ochrony Rządu o materiały mogące okazać się pomocnymi w naszym postępowaniu _ - powiedział PAP prokurator Martyniuk.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow informacje o ostrzelaniu z terytorium Osetii Płd. kolumny samochodowej z prezydentami Polski i Gruzji określił mianem prowokacji, która jego zdaniem mogła być część planu zdyskredytowania Rosji i jej sojuszników w separatystycznych regionach Gruzji.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Komorowski: Jaka wizyta, taki zamach. To niepoważne ]( http://news.money.pl/artykul/komorowski;jaka;wizyta;taki;zamach;to;niepowazne,119,0,388471.html )
* [ Ostrzelano konwój z Lechem Kaczyńskim? ]( http://news.money.pl/artykul/ostrzelano;konwoj;z;lechem;kaczynskim,63,0,388415.html )
* [ Kaczyński: Strzelali Rosjanie ]( http://news.money.pl/artykul/kaczynski;strzelali;rosjanie,80,0,388432.html )
* [ Osetia Płd: Nikt nie strzelał do kolumny prezydentów ]( http://news.money.pl/artykul/osetia;pld;nikt;nie;strzelal;do;kolumny;prezydentow,79,0,388431.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz