Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PSL ma pomysły na konstytucję

0
Podziel się

Pawlak: Senat wybierany przez organizacje, a prezydent z ograniczonym prawem weta.

PSL ma pomysły na konstytucję
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhvAuSt

Senat izbą wybieraną nie w wyborach bezpośrednich, a spośród samorządowców, przedstawicieli organizacji pracowniczych, środowisk naukowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych - taki pomysł na zmiany ustrojowe przedstawiło PSL. Ludowcy opowiadają się za utrzymaniem obecnej roli prezydenta, jednak chcą złagodzenia mocy jego weta.

_ - Bardzo ważne jest, żeby Senat był reprezentacją różnych zorganizowanych grup społeczeństwa i wówczas, żeby ta reprezentacja miała realną siłę i możliwości oddziaływania; oprócz tej roli korygowania rozwiązań prawnych Senat powinien mieć możliwość powoływania prezesa NIK i Rzecznika Praw Obywatelskich _ - powiedział na konferencji prasowej w przerwie posiedzenia Rady Naczelnej PSL szef ugrupowania,Waldemar Pawlak.

ZOBACZ TAKŻE: Tusk ma niewielkie szanse na zmianę konstytucji
Pomysł nie jest jeszcze ostatecznie doprecyzowany, wiadomo jedynie, że reprezentanci do Senatu byliby wskazywani np. przez sejmiki województw, rady powiatów i samorządy np. adwokackie i rolnicze.

bEhvAuSv

Pawlak zapowiedział, że jeśli w kraju nadal będzie toczyła się debata o zmianach w konstytucji propozycje jego partii zostaną zebrane w konkretny projekt zmian ustawy zasadniczej.

Ludowcy chcą, by prezydent był jak obecnie wybierany w wyborach powszechnych. Jednak jego weto byłoby odrzucane połową ustawowej liczby głosów, obecnie potrzeba do tego 3/5 posłów.

_ - Przyjęliśmy stanowisko o utrzymaniu powszechnych wyborów prezydenckich, natomiast opowiadamy się za wyraźnym rozdzieleniem kompetencji prezydenta i rządu _ - podkreślił Pawlak. Dodał, że stronnictwo chce, by prezydent był gwarantem konstytucji, miał prawo do pozytywnego uczestniczenia w procesie legislacyjnym i zgłaszania poprawek do ustaw.

Prezydent miałby też możliwość kierowania ustaw do Trybunału Konstytucyjnego, prawo do powoływania sędziów, a także - i to nowość - prokuratorów. _ To dawałoby prezydentowi realny wpływ na ład prawny, konstytucyjny, a więc także na utrzymanie odpowiedniego porządku publicznego _ - zaznaczył szef Stronnictwa.

bEhvAuSB

PSL proponuje również, by przy okazji zmian w konstytucji dodać do niej rozdział związany z naszą obecnością w Unii Europejskiej. Rozwiązania w nim miałby umożliwić np. wdrażanie technicznych dyrektyw wspólnotowych rozporządzeniami Rady Ministrów. Prawodawstwo dotyczące praw i swobód obywatelskich byłoby wdrażane do naszego systemu w drodze ustawowej.

PSL nie zgodzi się na zmianę ordynacji wyborczej

Ludowcy oceniali na sobotniej Radzie Naczelnej dwulecie koalicji z PO. Pawlak mówił o elementach, gdzie Stronnictwo _ traci już cierpliwość _, np. opóźnieniach dotyczących _ utrwalania własności _. Chodzi m.in. o zagospodarowanie ziemi popegeerowskiej i praw dotyczących majątków porzuconych przez osoby, które wyemigrowały z kraju.

Ludowcy skrytykowali pomysł Platformy, by ograniczyć liczbę posłów i senatorów. Szef ugrupowania nazwał to aksamitnym populizmem. Jak mówił takie propozycje to schlebianie gustom prezentowanym w tabloidach. Jego zdaniem, ograniczenie rozmiarów parlamentu nie przyniosłoby istotnego zmniejszenia wydatków na obie izby, bo nie zmniejszyłyby się kancelarie.

bEhvAuSC

Pawlak powiedział też stanowcze _ nie _ pomysłom swojego koalicjanta, by zmieniać ordynację do Sejmu w kierunku okręgów jednomandatowych. PO chciałaby ordynacji mieszanej, gdzie połowa posłów wybierana jest w systemie jednomandatowym, a połowa jak obecnie w proporcjonalnym.

Pawlak przedstawił też pomysł na usprawnienie tzw. jednego okienka, w którym można złożyć wszelkie dokumenty, by rozpocząć działalność gospodarczą. Jak mówił należałoby - podobnie jak przy rejestracji samochodu - wydawać czasowe zezwolenia, by uniknąć wielotygodniowego oczekiwania na rozpoczęcie działalności.

bEhvAuSW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)