Notowania

ustawa medialna
26.09.2008 15:35

PSL nie poprze ustawy medialnej PO

Ludowcy chcą wzmocnienia telewizji regionalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

PSL chce modyfikacji założeń do projektu nowelizacji ustawy medialnej przygotowywanego przez ministerstwo kultury - informujeStanisław Żelichowski, szef klubu parlamentarnego Stronnictwa (na zdjęciu).

Ludowcy przekażą w przyszłym tygodniu swoje _ warunki brzegowe _ autorom propozycji.

We wtorek szef klubu POZbigniew Chlebowskizapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy medialnej trafi do Sejmu w ciągu 2-3 tygodni. Wobec postawy PSL, nie wiadomo jednak, czy tak się stanie.

Szef klubu Stronnictwa spotkał się dziś z ekspertami medialnymi i rozmawiał z nimi na temat proponowanych przez Platformę zmian. Nie chciał jednak powiedzieć, jakich zmian oczekuje PSL. _ - Nie wypowiadamy się na razie dopóki nie będzie projektu ustawy _ - podkreśla.

Najważniejsze założenia projektu ustawy o zadaniach nadawców publicznych opracowane w ministerstwie kultury mówią o połączeniu TVP i Polskiego Radia na poziomie regionów w jedną spółkę, wprowadzenie tzw. licencji programowych i finansowaniu mediów publicznych z podatku VAT.

PAP dowiedziała się nieoficjalnie, że ludowcom nie podobają się proponowane rozwiązania dotyczące mediów regionalnych. Zbliżony do kierownictwa klubu polityk powiedział agencji, że PSL chce, aby media regionalne, a zwłaszcza ośrodki TVP, zostały wzmocnione, a nie osłabione.

Według założeń resortu kultury w regionach z 17 rozgłośni PR oraz 16 oddziałów TVP powstałoby 16 spółek radiowo-telewizyjnych, finansowanych zarówno z FZP, jak i reklam.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Pomysł PO na media ]( http://news.money.pl/artykul/po;ma;nowy;pomysl;na;media,185,0,371641.html ) 
* [ TVP straci pół miliarda złotych ]( http://news.money.pl/artykul/na;reformie;tvp;straci;prawie;pol;miliarda,133,0,372613.html )

Ludowcy rezygnują z forsowania swojego pomysłu, aby utrzymać abonament i pobierać go razem z opłatami za energię, chcą natomiast zmodyfikowania pomysłu dotyczącego finansowania programów misyjnych.

Według koncepcji przygotowanej w ministerstwie kultury finansowanie takich programów pochodziłoby z budżetu, a dokładniej z wpływów z należnego podatku VAT od działalności radiowej, telewizyjnej i reklamowej. Tymi pieniędzmi, zgromadzonymi w Funduszu Zadań Publicznych zarządzałaby trzyosobowa Rada Powiernicza powoływana przez Sejm.

Zdaniem PSL, formuła Funduszu Misji Publicznej powinna być zmieniona. _ - Uważamy, że telewizję trzeba wzmocnić, a nie osłabić _ - powiedział informator PAP.

Poseł PSLAndrzej Grzybprzypomniał, że jego partia oczekiwała jeszcze w czasie prac nad poprzednią nowelizacją ustawy medialnej, równowagi politycznej w desygnowaniu kandydatów do KRRiT.

Tagi: ustawa medialna, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz