Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin chce oddzielić Europę od USA?

0
Podziel się:

Czy można to nazwać Zimną Wojną? Przywódca drugiego, największego nuklearnego supermocarstwa grozi wycelowaniem rakiet na największe miasta w Europie, a Zachód jak odpowiada?

Putin chce oddzielić Europę od USA?
(PAP/EPA/Yuri Kochetkov)

Czy można to nazwać Zimną Wojną? Przywódca drugiego, największego nuklearnego supermocarstwa grozi wycelowaniem rakiet na największe miasta w Europie, a Zachód jak odpowiada? Łagodnie wytykając rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi jego konto w kwestii gwarancji demokratycznych praw dla jego obywateli - pisze brytyjski dziennik "Daily Telegraph" w swoim wydaniu internetowym, komentując przebieg szczytu grupy G-8 w Niemczech.

Kontrastuje to jaskrawo z dniami kubańskiego kryzysu rakietowego z 1962 r. kiedy próby ZSRR wymierzenia swoich rakiet średniego zasięgu na kontynentalne Stany Zjednoczone doprowadziły świat na krawędź zagłady nuklearnej.

| REKLAMA | [ ( http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gif ) ] Czytaj dalej(http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid,8915183,wiadomosc.html#czytajdalej) |
| --- | --- |

Dzisiaj Rosjanie chcieliby nas przekonać, że role zostały odwrócone i że to plan administracji Busha rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie Środkowej grozi światowemu pokojowi.

Udzielając wywiadu w przeddzień szczytu G-8, Putin twierdził, że rozmieszczenie amerykańskich pocisków tak blisko Rosji sprowokowało nowy wyścig zbrojeń. W konsekwencji Rosja nie miała alternatywy, poza wymierzeniem swoich rakiet na Europę.

Argumenty Putina mogłyby być w pewnej mierze przekonujące, gdyby amerykańskie pociski były dla Rosji realnym zagrożeniem. Ale nie są i najprawdopodobniej nigdy nie będą.

W odróżnieniu od sowieckich rakiet wysłanych na Kubę w latach 60., proponowany przez Pentagon system obrony jest dokładnie właśnie tym systemem mającym chronić Amerykę i jej sojuszników przed atakiem ze strony państw bandyckich.

Pociski nie będą przenosić głowic nuklearnych, nie będą mogły być do tego przystosowane i - w odróżnieniu od rakiet rosyjskich wymierzonych w Europę - będą skierowane na Bliski Wschód i Azję Południowo-Wschodnią - podkreśla brytyjski dziennik.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)