Notowania

tybet
25.01.2009 08:50

Raport: W Tybecie wciąż łamane są prawa człowieka

W ubiegłym roku w Tybecie zginęło co najmniej 120 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

W Dharamsali w Indiach został opublikowany raport na temat łamania praw człowieka w Tybecie w roku 2008. Tybetańskie centrum praw człowieka, które przygotowało dokument, alarmuje, iż sytuacja w Tybecie nadal budzi wiele zastrzeżeń.

Według danych przedstawionych w raporcie w ubiegłym roku w Tybecie z rąk funkcjonariuszy chińskich sił bezpieczeństwa zginęło co najmniej 120 Tybetańczyków. Po zdławieniu prodemokratycznych wystąpień władze chińskie uwięziły blisko sześć i pół tysiąca ludzi, a los ponad tysiąca pozostaje nieznany. 190 osób zostało skazanych wyrokami sądowymi na więzienie od kilku miesięcy po dożywocie.

W raporcie przedstawione zostały fakty świadczące o stosowaniu w więzieniach i aresztach przemocy fizycznej oraz tortur. Autorzy dokumentu wskazują, iż po marcowych wystąpieniach antychińskich sytuacja w Tybecie w zakresie przestrzegania praw człowieka uległa znacznemu pogorszeniu, a władze chińskie prowadzą politykę zastraszania ludności tybetańskiej. W jej wyniku o ponad połowę zmalała liczba uchodźców tybetańskich, przybywających do Indii.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Aresztowania w Tybecie. "Za reakcyjne piosenki" ]( http://news.money.pl/artykul/aresztowania;w;tybecie;za;reakcyjne;piosenki,94,0,410718.html )
* [ Tybet dzieli UE i Chiny? Szczyt odłożony ]( http://news.money.pl/artykul/tybet;dzieli;ue;i;chiny;szczyt;odlozony,74,0,403530.html )
* [ Dalajlama: Chińczycy zabili 140 Tybetańczyków ]( http://news.money.pl/artykul/dalajlama;chinczycy;zabili;140;tybetanczykow,171,0,363179.html )

Tagi: tybet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz