Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznica zburzenia muru: "Co świat zrobił z wolnością?"

0
Podziel się:

Zagraniczne media komentują 20. rocznicę wydarzeń w Berlinie.

Rocznica zburzenia muru: "Co świat zrobił z wolnością?"
(PAP/EPA)

Francuskie media - komentując 20. rocznicę zburzenia muru berlińskiego - pytają:_ Co Europa i świat zrobiły z wolnością? _

Główne dzienniki nad Sekwaną poświęcają swoje czołówki i wiele stron rocznicy upadku muru berlińskiego.

Lewicowy _ Liberation _ w specjalnym dodatku na blisko 30 stronach analizuje świat po komunizmie. Gazeta podkreśla, że koniec żelaznej kurtyny _ pozwolił milionom Europejczyków posmakować wreszcie wolności, zakazanej pod jarzmem Moskwy _.

_ Liberation _ zauważa, że w dwie dekady po upadku muru świat postkomunistyczny jest daleki od stabilności, gdyż zmaga się z jednym największych w historii kryzysem kapitalizmu._ Czytamy w nim: Na wschodzie mur upadł, inne ciągle jednak stoją - czy to w Meksyku, w Palestynie, czy gdzie indziej. _

Dużo mniej krytycznie ocenia świat po upadku komunizmu konserwatywne _ Le Figaro _. Na pierwszej stronie tej gazety widnieje tytuł wybity wielkimi literami: _ 9 listopada 1989 roku - śmierć komunizmu _.

_ - Z pewnością Europa postkomunistyczna nie stworzyła społeczeństwa idealnego, w którym szacunek dla praw człowieka sąsiadowałby z dobrobytem ekonomicznym _ - zauważa gazeta. Zaraz potem zaznacza: _ A jednak lepiej żyć w Rosji Miedwiediewa i Putina niż tej Stalina i Breżniewa. Polacy, Rumuni, Czesi i inni nie osiągnęli pełni szczęścia, ale osiągnęli postęp na drodze wolności i postępu gospodarczego i społecznego _ - podkreśla _ Le Figaro _.

Na tle większości francuskich dzienników, witających z ulgą koniec komunizmu, wyróżnia się niewielki, ale mający wciąż licznych czytelników dziennik komunistyczny _ L'Humanite _. Jego zdaniem, upadek muru _ spowodował triumf ideologiczny liberalizmu _, który wzniósł inny mur - _ mur pieniądza _.

USA: Zachód najsłabszy punkt w najsilniejszy

Z kolei _ Wall Street Journal _ pisze, że nie oddając Berlina Zachodniego Związkowi Radzieckiemu i utrzymując go przez 40 lat Zachód zmienił coś, co wydawało się jego najsłabszym punktem w najsilniejszy.

Gazeta przypomina, że do upadku muru przyczynił się rzecznik biura politycznego wschodnioniemieckiej partii komunistycznej Guenter Schabowski, który przedwcześnie ogłosił, że zniesione zostaną ograniczenie podróżne, Michaił Gorbaczow, który zasugerował, że Związek Radziecki nie będzie tłumił wystąpień w krajach satelickich, jak to miało miejsce wcześniej w Czechosłowacji i na Węgrzech. Również polscy bohaterowie Solidarności i Jan Paweł II, który wykazali moralne bankructwo komunizmu, a także Ronald Reagan, który wzywał do mobilizowania moralnych, politycznych i gospodarczych środków.

_ New York Times _ z kolei zaznacza, że 20 lat temu wydawało się, iż spełniają się sny, reżimy komunistyczne upadały, jak domki z kart i świat nagle zmienił się w sposób, jaki wydawał się niemożliwy kilka miesięcy wcześniej. _ Kto w Polsce mógł wyobrażać sobie wolne wybory i Lecha Wałęsę jako prezydenta _ - pyta gazeta.

Blisko 1,6 biliona euro netto popłynęło od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku na rozwój wschodnich landów - szacuje prof. Klaus Schroeder z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

Ruszyły obchody rocznicy zburzenia muru berlińskiego

Mur berliński przez 28 lat dzielił miasto, Niemcy i Europę. Dziś Niemcy świętują rocznicę jego zburzenia.

O 15.00 kanclerz Merkel wraz z Lechem Wałęsą, Michaiłem Gorbaczowem i byłymi wschodnioniemieckimi dysydentami symbolicznie przekroczy most w pobliżu dawnego przejścia granicznego przy Bornholmer Strasse. To tam późnym wieczorem 9 listopada 1989 roku poszły w górę pierwsze szlabany, umożliwiając mieszkańcom NRD przejście do Berlina Zachodniego.

O 19.00 pod Bramą Brandenburską rozpoczną się główne uroczystości upamiętniające upadek muru berlińskiego. Wezmą w nich udział głowy państw i rządów, byli liderzy opozycji i politycy uważani za architektów zjednoczenia Niemiec.

Czytaj w Money.pl
*Zburzenie muru zmieniło gospodarkę * Blisko 1,6 biliona euro netto popłynęło od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku na rozwój wschodnich landów - szacuje prof. Klaus Schroeder z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)