Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosati: Wyślijmy dyplomatów do Belgradu

0
Podziel się:

Do Serbii powinien pojechać minister spraw zagranicznych lub ktoś na równie wysokim szczeblu.

Rosati: Wyślijmy dyplomatów do Belgradu
(PAP/Leszek Szymański)

Były minister spraw zagranicznych, eurodeputowanyDariusz Rosatiuważa, że Polska przed uznaniem niepodległości Kosowa powinna wysłać do Belgradu swoich dyplomatów.

- _ Mam na myśli dyplomatyczną akcję w Belgradzie, zanim my uznamy niepodległość Kosowa, co właściwie jest rzeczą nieuniknioną, żeby jednak odbyć rozmowy z wszystkimi świętymi w Serbii, po to, by być może zapytać, jak oni widzą dalszy rozwój sytuacji _ - powiedział Rosati w radiu TOK FM.

W poniedziałek premierDonald Tuskpowiedział, że Polska nie wyklucza wysłania do Serbii politycznej misji. Celem tej misji - podkreślił szef rządu - miałoby być utrzymanie perspektywy europejskiej dla Serbii.

Rosati zauważył, że Polska miała bardzo dobre stosunki z Serbią, relatywnie dobre, jak na ogólny stan częściowej izolacji Serbii przez wiele lat w Europie. - _ Szkoda, żebyśmy tych stosunków jakoś nie wykorzystali do tego, żeby być może przejąć pewną inicjatywę i zaproponować jakąś drogę postępowania _ - zauważył były szef MSZ.

Rosati uważa, że pośpiech w sprawie uznania przez Polskę niepodległości Kosowa nie jest konieczny. Zapytany o zadeklarowaną gotowość wicepremieraWaldemara Pawlakado wyjazdu na Bałkany, powiedział, że do Belgradu powinien pojechać minister spraw zagranicznych lub ktoś na równie wysokim szczeblu. - _ Żeby pokazać Serbom solidarność, w tym sensie, żeby ich przekonać, że nie zostaną zostawieni sami sobie _ - podkreślił Rosati.

Według eurodeputowanego Unia Europejska zademonstrowała bardzo rozczarowujący brak jedności w zakresie polityki zagranicznej w związku z odmówieniem przez niektóre kraje UE uznania deklaracji niepodległości Kosowa.

Rosati przypomniał, że gospodarka Kosowa w dużym stopniu ma charakter kryminalny. -_ Narkotyki, przemyt broni, wszelkiego rodzaju nielegalne działania, duży stopień umafijnienia struktur państwowych obecnych, olbrzymie bezrobocie _ - mówił były szef polskiej dyplomacji określając sytuację w jakiej znajduje się Kosowo. Według niego, odbudowa kosowskiej gospodarki będzie wymagała dużych nakładów finansowych ze strony Unii Europejskiej.

- _ Wedle szacunków, które ja znam, to jest kwota rzędu 6-8 mld euro rocznie, która jest niezbędna do tego, żeby w ogóle zbudować gospodarkę _ - mówił Rosati.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)