Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.11.2009 17:46

Rosja-UE: Będzie wczesne ostrzeganie w sprawach energii

System ma zapobiec problemom w dostawach surowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KellyBoreson/iStockphoto)

_ - Na środowym szczycie UE-Rosja w Sztokholmie zostanie podpisane memorandum ustanawiające wzajemny mechanizm wczesnego ostrzegania w sprawach energetycznych _ - zapowiedział ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zatwierdzą unijne stanowisko na jednodniowy szczyt w stolicy Szwecji. Z kolei Czyżow zapowiedział, że współpraca energetyczna będzie z rosyjskiego punktu widzenia jednym z najważniejszych tematów.

Według Czyżowa, mechanizm zapewni szybką informację o wszelkich zakłóceniach w dostawach surowców energetycznych, awariach technicznych, klęskach żywiołowych, a także decyzjach, które skutkują odcięciem dostaw albo tranzytu.

Rosja i UE mają się też nawzajem dzielić wiadomościami o planowanych środkach, inwestycjach i regulacjach, które mają wpływ na popyt i podaż surowców._ - Pomysł jest taki, by próbować zapobiec jakimkolwiek zakłóceniom, bo informacja pomaga przedsięwziąć konieczne kroki _ - streścił ambasador.

Zdaniem UE, jednym z powodów konfliktu gazowego na początku roku między Rosją a Ukrainą i odcięcia w konsekwencji dostaw rosyjskiego gazu dla krajów UE był brak przejrzystości i przepływu informacji.

UE domaga się od Rosji wypełniania swoich zobowiązań jako _ wiarygodnego dostawcy _; jedna czwarta zużywanego w UE gazu pochodzi z Rosji, z czego 80 proc. trafia tranzytem przez Ukrainę.

Zdaniem Czyżowa, byłoby idealnie, gdyby kraje tranzytowe dołączyły do mechanizmu wczesnego ostrzegania, a memorandum pozostaje dla nich otwarte.

Strona unijna powątpiewa, czy mechanizm zagwarantuje uniknięcie kolejnego kryzysu gazowego, jeśli jego sygnatariuszem nie jest główny kraj tranzytowy, ale na szczycie z zadowoleniem powita każdą obietnicę Rosji, że kolejny, trwający spór z Ukrainą o zapłatę za dostarczony gaz nie zakłóci dostaw do UE przez Ukrainę.

Ambasador Czyżow rozwiewał jednak złudne nadzieje na daleko idące deklaracje. _ Dawanie gwarancji w sprawach, które są poza naszym zasięgiem, nie byłoby rozsądne _ - powiedział.

| KTO NA SZCZYCIE? |
| --- |
| Po stronie rosyjskiej w szczycie weźmie udział prezydent Dmitrij Miedwiediew, szef dyplomacji Siergiej Ławrow i inni ministrowie. UE będą reprezentować: szwedzki premier Fredrik Reinfeldt, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, oraz odchodzący koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz